Tedenske novice 19.5.2017

Sevnica – prostovoljstvu prijazno mesto

Po nedavnem prejemu priznanja za najbolj varno občino je Sevnica včeraj prejela tudi priznanje »prostovoljstvu prijazno mesto«. Na Gradu Negova v občini Gornja Radgona je v okviru nacionalnega tedna prostovoljstva, v organizaciji Slovenske filantropije in članic Slovenske mreže prostovoljskih organizacij, potekala slavnostna podelitev priznanj. Med 18 slovenskimi občinami, ki zgledno podpirajo prostovoljske organizacije, je prejemnica postala tudi Občina Sevnica.

Prostovoljstvo je najbolj živo tam, kjer je za vlaganje in spodbujanje k aktivni participaciji na lokalnem nivoju največ posluha. Slovenska filantropija, Združenje za promocijo prostovoljstva, že več kot dvajset let spodbuja razvoj prostovoljstva v Sloveniji. Pri tem je izjemnega pomena odnos občin do prostovoljskih organizacij in prostovoljcev. S podelitvijo naziva »Prostovoljstvu prijazno mesto« izpostavijo občine, ki po mnenju Slovenske filantropije in članic Slovenske mreže prostovoljskih organizacij prepoznavajo pomen prostovoljskega dela občanov za življenje v njihovi skupnosti, cenijo njihovo delo, podpirajo prostovoljske organizacije in namenjajo del občinskih sredstev za razvoj prostovoljstva v svoji občini.

V obrazložitvi priznanja, ki ga je v imenu Občine Sevnica sprejel podžupan Janez Kukec, so podeljevalci priznanja med drugim zapisali, da je v občini Sevnica v prostovoljstvu aktivna skoraj tretjina vseh občanov. Prostovoljskim organizacijam občina nudi finančno podporo in uporabo občinskih prostorov za prostovoljske aktivnosti – za programe, redno delo, izobraževanja in usposabljanja. Prostovoljske organizacije dodeljena sredstva uporabijo za delovanje, nakup opreme in obnovo prostorov, potrebnih za njihovo delovanje. Načrtno so sofinancirane aktivnosti s področja prostovoljskega dela mladih. Župan in zaposleni v občinski upravi k razvoju prostovoljstva prispevajo tudi sami.

Dobrodelni koncert »Cicibanov vrtiljak za Mateja«

V Športnem domu Sevnica je včeraj potekal dobrodelni koncert Cicibanov vrtiljak za Mateja Umeka, za 6-letnega dečka, ki oboleva za mišično distrofijo. Lep glasbeni dogodek s srčnim namenom je organiziral Vrtec Ciciban Sevnica, ki ga obiskuje tudi Matej, k soorganizaciji pa so pristopili še sevniška organizacija Rdečega križa Sevnica, Občina Sevnica in KŠTM Sevnica.

Svoja glasbena znanja in izbrane melodije so prispevali: predšolski pevski zbor Vrtca Ciciban Sevnica, ansambli Veseli Dolenjci, Potep, Florjan in Jodel express, kitarist Boris Pokorn in klarinetistka Špela Pokorn, vokalna skupina Corona's, sevniška pevka Kaja Pavlič in pevec Ivan Hudnik. Prireditev, ki se je zaključila s skupno pesmijo vseh sodelujočih, je povezovala Renata Žnidar.

Občinstvo sta pozdravila ravnateljica vrtca Vlasta Fele in župan Srečko Ocvirk, iskreno zahvalo vsem za pomoč pa je namenila Matejeva mati Jasmina. Sredstva – v seštevku prostovoljnih prispevkov in nakazil sponzorjev je bilo zbranih skupaj okrog 4700 evrov – bodo namenjena za prilagoditev bivalnih prostorov v Matejevi domači hiši na Studencu.

Ob tednu vseživljenjskega učenja

Društvo Univerza za tretje življenjsko obdobje Sevnica se je zelo dejavno vključilo k aktivnostim Tedna vseživljenjskega učenja, ki poteka od 12. do 21. maja. V torek so pripravili dan odprtih vrat, v sredo pa prireditev, na kateri je krožek Spoznavanje naravnih vrednot predstavil osemletno delo spoznavanja naravnih in drugih vrednot in lepot občine Sevnica. Člani krožka so pod vodstvom Vinka Šeška v tem času prehodili vso občino ter v besedi in sliki dokumentirali naravne lepote. Sinoči pa je bila v sevniški knjižnici odprta še razstava članic in članov slikarske in ustvarjalne delavnice ter krožka ročnih del. V kulturnem programu je svojo pesniško zbirko predstavila članica U3 Sevnica Mihaela Zahrastnik.

Prvi kongres slovenskih občin

V Podčetrtku je v torek in sredo potekal 1. kongres slovenskih občin, ki so ga pod častnim pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja skupaj organizirali Skupnost občin Slovenije, Združenje mestnih občin Slovenije in Inštitut za javne službe. Kot članica Skupnosti občin Slovenije, reprezentativnega združenja občin, ki sodeluje pri oblikovanju zakonodajnih rešitev in razvojnih usmeritev, je bila udeleženka kongresa tudi sevniška občina.

Med obravnavanimi vsebinami je bil izpostavljen pomen lokalne ravni v slovenski socialni organizaciji ter obravnavana pravna, finančna in razvojna vprašanja, s katerimi se soočajo občine. Podane so bile ocene o položaju in vlogi slovenskih občin, obravnavana pa so bila tudi vprašanja, kako uravnotežiti zahteve države in pričakovanj občanov. Na tematskih okroglih mizah je bilo veliko priložnosti tudi za vprašanja ter izmenjavo znanj in izkušenj.

Sevn'ška kuhinja na trgu

V središču starega mestnega jedra Sevnice na Glavnem trgu bodo danes od 15. do 22. ure na uvodni prireditvi festivala Sevniško grajsko poletje 2017 na pokušino izbrana vina vinorodne dežele Posavje na čelu z modro frankinjo. V njihovi družbi boste lahko odkrivali domače okuse v »Sevn'ški kuhinji na trgu«, lokalni prehranski tržnici. Kuhalnice bo vihtelo osem ponudnikov hrane iz občine Sevnica, izbrana vina pa bo ponudilo devet posavskih vinarjev. Pokušina vin in hrane bo omogočena z nakupom bonov na stojnici na prireditvenem prostoru. Vstop na dogodek, ki ga organizira Javni zavod za kulturo, šport, turizem in mladinske dejavnosti, je prost.

Jutri v Sevnici »Vejžde žur«

Na igrišču pred Športnim domom Sevnica bo jutri, 20. maja, v organizaciji Študentskega kluba Sevnica in več sodelujočih potekal tradicionalni Vejžde žur 2017. Najprej bodo nastopile glasbene skupine Steinbrück, Spomdotreh in D'Neeb, nato pa še skupina Kingston. Vstop je prost.

Občinska uprava Občine Sevnica