04.08.2011

12. gorski preizkus starih vozil za Pokal Malkovca


 

Klub ljubiteljev starih vozil Mirnske doline – Hrast Tržišče je pripravil že 12. gorski preizkus starih vozil za Pokal Malkovca s startom v Tržišču in ciljem na Malkovcu. Prireditve, ki je vpisana tudi v koledar dirk pri AMZS in šteje za državno prvenstvo, se udeležuje veliko število voznikov starodobnih motornih koles iz vse Slovenije, pa tudi iz Hrvaške, Srbije, Italije in Avstrije. Društvo pri organizaciji dirke odlično sodeluje tudi z ostalimi klubi in društvi v kraju.

Letošnja dirka je imela skupno 64 startov. Najhitrejši po času je bil Niko Sodnikar, član AMD Kranj, sicer pa so rezultati po vseh 13 kategorijah sledeči: Gianni Fucich iz AMD Nova Gorica je postal zmagovalec s 350 ccm motorjem Triumph 3 HW, letnik 1938 v kategoriji motorjev do 350 ccm, Dario Babič iz AMD Gorica je slavil v kategoriji starodobnih motornih koles nad 350 ccm in sicer s 500 ccm motorjem znamke Rudge letnik 1930, domačin Sašo Grm iz KLSVMD Hrast Tržišče pa si je zmago privozil s 50 ccm Tomosom T12. V kategoriji starodobnih motornih koles od 61 ccm do 175 ccm je zmagal član domačega društva KLSVMD Hrast Tržišče Igor Lisec s 175 ccm motorjem znamke NSU Pretis, letnik 1963, Matic Zupan iz AMD Tržič z 250 ccm Puchom SG letnika 1959 je slavil v kategoriji od 176 ccm do 250 ccm, Niko Sodnikar iz AMD Kranj pa s 500 ccm motorjem znamke BSA letnik 1955 v kategoriji od 251 ccm do 500 ccm.

Med dirkalnimi in tovarniško prirejenimi starodobnimi motornimi kolesi so si zmage porazdelili Gorazd Zupančič iz AMD Gorica s 50 ccm Kreidlerjem iz leta 1978, Tomaž Jesenek iz KSD Vransko s 125 ccm motorjem znamke Aspes iz leta 1973, domačin Tomaž Knez iz KLSVMD Hrast Tržišče z 250 ccm Benellijem letnika 1973 ter Niko Sodnikar iz AMD Kranj s 450 ccm Hondo iz leta 1968.

Na dirki so sodelovali tudi vozniki motornih koles z bočno prikolico. Ti so se razvrstili v dve kategoriji. Zmagoslavja so bili deležni Niko Sodnikar s sovoznikom Albinom Šternom iz AMD Kranj s 1000 ccm motorjem BMW letnika 1968, in sicer v kategoriji do 15 col ter Iztok Bence s sovoznikom Igorjem Liscem iz domačega kluba KLSVMD Hrast Tržišče s 750 ccm BMW iz leta 1973 v kategoriji nad 15 col.

Organizatorji so še posebej ponosni na dosežke svojih članov, saj je ekipa dosegla sedem uvrstitev na stopničke, od tega štiri na prva mesta. Prav iz domačega kluba pa je bil tudi letošnji najstarejši voznik na dirki, in sicer Jože Stušek iz Tržišča. Sicer zelo dobro organizirano dirko je žal krojilo tudi vreme, zato je bila zaradi dežja druga vožnja odpovedana.

Prvič v zgodovini dirke in državnega prvenstva so na letošnji dirki sodelovale tudi ženske voznice starodobnih motornih koles. S 50 ccm Tomosom T12 letnika 1963 je tekmovala Ines Blaževič iz MK Leteči Kranjci, s 175 ccm Puchom iz leta 1954 se je z ostalimi sotekmovalci pomerila Janja Budič iz AMD Tržič, tekmovala pa je tudi Anuška Škofic iz OCR Muflon in sicer z  250 ccm motorjem znamke BMW R25/3 iz leta 1955.

V spremljevalnem programu so si obiskovalci lahko ogledali tudi razstavo starodobnih avtomobilov in motorjev, organizator je ponudil tudi promocijsko vožnjo s starodobnimi vozili, obiskovalci pa so na t.i. Avtohtoni tržnici lahko okušali in kupovali suhomesnate izdelke, sire, cviček in dobrote iz krušne peči.