10.07.2018

Košnja na Lisci 2018: obujanje tradicije in številne družabne vsebine

Pred dobrim desetletjem je v Henini pri Polani zaživela ideja o košnji na Lisci na tradicionalen način, ki jo je na svoji kmetiji organiziral Milan Volavšek. Iz enega sicer težjih poletnih opravil na kmetiji je osnoval temelje družabnega dogodka in povabil kosce, ki so poleg znanja opravila tudi vedro zapeli. Navdušenje nad dogodkom je spodbudilo Kulturno, športno in turistično društvo (KŠTD) Razbor, da je pred sedmimi leti pristopilo k razširitvi ideje in pripravi tovrstnega dogodka na Lisci, ki je danes postal široko poznan in vsako leto tudi odlično obiskan.

Temeljna vsebina dogodka zajema prikaz običaja tradicionalne ročne košnje in spravila sena. Osrednja prireditev je etnološko-folklornega značaja in poteka na travnikih na vrhu 948 metrov visoke Lisce, kjer se nahajajo najvišje ležeči travniki v regiji Posavje.

Košnja na Lisci ni tekmovanje, temveč gre za družaben dogodek, tako za kosce in grabljice kot tudi za obiskovalce oziroma gledalce, ki lahko poskusijo kositi, grabiti ali ročno nalagati seno na voz in jim je to pristno doživetje. Pomembno je, da se delo dobro in varno opravi, enako pomembna pa je dobra volja, zato se delo prepleta s pesmijo, zvokom harmonike, tradicionalno malico in otroškimi igrami v senu.

V soorganizaciji Gostinstva Krašovec, KŠTD Razbor, Občine Sevnica, KŠTM Sevnica, Društva kmetic Sevnica, Turističnega društva Boštanj ob Savi, Planinskega društva Lisca Sevnica, Športno kulturnega društva Mini kraljestvo ter Centra šolskih in obšolskih dejavnosti bo tako druga sobota v mesecu juliju (14. 7. 2018) na Lisci minila v znamenju tradicionalne košnje in več spremljajočih vsebin, podroben program s prikazom vseh vsebin dogodka pa predstavljamo v priloženi razpredelnici.

»Prijazno vabimo, da se nam pridružite in pridete pogledat, kako se je trava kosila nekoč, ko še niso brnele kosilnice in ko se je namesto hrumenja traktorjev slišalo švistanje in klepanje kos, smeh in pesem. Mlajšim bo to morda novo doživetje, starejšim, ki so takšne košnje nekoč tudi doživljali, pa bo to možnost obuditve spominov na nekdanje dni, ko je življenje potekalo drugače, počasneje, družabno in pristno z naravo,« sporočajo organizatorji in dodajajo: »Dobrodošli!«

Od 12.00 do 15:00

Zbiranje ocvirkove potice in ocvirkove puhle

Društvo kmetic Sevnica