Tedenske novice 4.10.2019

Rastimo skupaj: regijski dogodek za mlade v Posavju

Urad Republike Slovenije za mladino in Mladinski svet Slovenije sta v sodelovanju z Občino Sevnica, Javnim zavodom KŠTM Sevnica, Mladinskim svetom Občine Sevnica ter mladimi, ki v občini živijo, organizirala regijski dogodek projekta Rastimo skupaj 2019, ki je potekal 27. septembra.

Letošnja tema serije dogodkov, ki jih Urad RS za mladino in Mladinski svet Slovenije organizirata na regionalni ravni je informiranost mladih, s tem povezano komuniciranje z mladimi in njihovo vključevanje v procese odločanja v lokalnih vprašanjih.

Zbrane sta uvodoma pozdravila predsednica Mladinskega sveta Slovenije Anja Fortuna in direktor Urada RS za mladino Tin Kampl. Župan Srečko Ocvirk je mlade nagovoril s pozivom k vzpostavitvi uspešnega in trajnega dialoga, saj je edino dialog uspešen način komunikacije. Direktorica KŠTM Sevnica Mojca Pernovšek je izpostavila, da je ključno prepoznati izzive, s katerimi se soočajo mladi in jim pri reševanju teh izzivov ustrezno pomagati. Zbrane je nagovorila tudi Sanja Slemenšek, predsednica Mladinskega sveta Občine Sevnica (MSOS), ki je pozdravila organizacijo regijskega dogodka prav v Sevnici. Sledila je predstavitev primerov dobrih praks informiranja in vključevanja mladih, predstavila jih je Nina Bavčar Čargo iz Inštituta za mladinsko politiko, ki aktivno sodeluje z občinami saj med drugim podeljuje tudi certifikat Mladim prijazna občina.

Predstavniki uredništva portala mlad.si so predstavili delovanje portala, ki je oblikovan in prilagojen temam, ki zanimajo mlade.

Teoretični del posveta je sklenila Ana Pisar Čivčić s strokovnim predavanjem z naslovom Se slišimo? Komuniciranje občine z mladimi in mladih z občino v okviru katerega je predstavila svoje poglede na način komuniciranja, izbiro jezika in izbiro komunikacijskih kanalov, s katerimi lahko občine uspešnejše i in bolj učinkovito dosežejo mlade.

Sledila je delavnica z okroglo mizo, na kateri so sodelovali predstavniki občin: sevniški župan Srečko Ocvirk, krški podžupan Silvo Krošelj in brežiška podžupanja Katja Čanžar kot neposredni sogovorniki mladih.

Knjigobežnica za promocijo branja v Sevnici

V sklopu dogodkov ob praznovanju 60. obletnice delovanja Knjižnice Sevnica sta direktorica sevniške knjižnice Anita Šiško in sevniški župan Srečko Ocvirk danes v parku pred občinsko stavbo zasadila lipo in otvorila prvo knjigobežnico v občini Sevnica. Knjigobežnica, ki stoji pri vhodu v občinsko stavbo, je namenjena promociji branja in izmenjavi knjig med občankami in občani. Izdelali so jo učenci Srednje šole Sevnica, v njej pa na izmenjavo že čakajo prve knjige.

Osrednji dogodek ob praznovanju 60. obletnice Knjižnice Sevnica bo potekal danes v Kulturni dvorani, s pričetkom ob 18. uri. Program bosta popestrila glasbenica Ditka in literat Feri Lainšček. Vstop na dogodek je prost.

V soboto Rožnati tek za življenje

Center za krepitev zdravja Zdravstvenega doma Sevnica v sodelovanju z organizacijo Evropa Donna, Javnim zavodom KŠTM Sevnica, Osnovno šolo Sava Kladnika Sevnica ter Posavskim in obsoteljskim društvom za boj proti raku organizira dobrodelni dogodek Rožnati tek za življenje, to soboto, 5. oktobra.

Udeleženci dobrodelnega teka se lahko odločijo za brezplačni test hoje na 2 kilometra ali pa tek na 3 oziroma 5 kilometrov s plačilom štartnine, zbrana sredstva iz štartnin pa bodo namenjena organizaciji Europa Donna in šolskemu skladu Osnovne šole Sava Kladnika Sevnica.  Test hoje se prične ob 8. uri, tek na 2 kilometra ob 9. uri, tek na 3 kilometre pa ob 9.30 uri. Zbirno mesto je pri Srednji šoli Sevnica.

Tek ni tekmovalne narave, zato meritve časov in objave mest ne bodo izvedene. Dogodek bosta povezovala Lovro in Maja poznana tudi po imenu »Nekineki kanal«, za prijetno vzdušje pa bo poskrbela glasbena skupina RockDefect.

Sredstva, ki bodo zbrana na dogodku, bodo podeljena na prireditvi v torek, 8. oktobra ob 17. uri v Galeriji Eskulap v Zdravstvenem domu Sevnica, kjer se bo odvijala tudi otvoritev razstave del likovnega natečaja na temo boja proti raku »Mens sana in corpore sano«. Program bodo s svojimi nastopi obogatili učenci Osnovne šole Sava Kladnika Sevnica in Mešani pevski zbor Lisca Sevnica.

Občinska uprava Občine Sevnica