Tedenske novice 7.6.2019

Predstavitev predloga Strategije za mlade v občini Sevnica 2019–2024

V sredo popoldan se je v Mladinskem centru Sevnica odvijala predstavitev Strategije za mlade v občini Sevnica za obdobje od 2019 do 2024.

Zbrane sta uvodoma pozdravila župan Občine Sevnica Srečko Ocvirk in direktorica zavoda KŠTM Sevnica Mojca Pernovšek. V prvem delu predstavitve so obiskovalci lahko videli tri najboljše fotografije, ki so se na foto-natečaju potegovale za mesto na naslovnici pripravljene strategije.

Strategija za mlade je dokument, v katerem so zbrani posamezni ukrepi za mlade in temelji na raziskovalnem poročilu Položaj mladih v občini Sevnica. Ukrepe je udeležencem predstavila Barbara Zagorc, sodelavka KŠTM Sevnica in nosilka izdelave strategije.

Ukrepi so vsebinsko razdelani na sedem temeljnih področij življenja mladih: izobraževanje, zaposlovanje oziroma podjetništvo, stanovanjsko politiko, organiziranje in informiranje, politično participacijo, prosti čas in zdravje ter mobilnost. Za vsak ukrep je podrobneje predstavljena problematika in predlagane tudi rešitve.

Po predstavitvi ukrepov se je vzpostavil konstruktivni dialog med mladimi ter predstavniki javnih institucij, med njimi Občino Sevnica, zavodom KŠTM Sevnica ter Zavodom za zaposlovanje. Komentarji in predlogi iz razprave bodo upoštevani pri dokončnem oblikovanju dokumenta.

Projekt ustvarjanja Strategije za mlade v Sevnici je zastavljen od spodaj navzgor in tako predvideva aktivno vključevanje mladih v njeno sooblikovanje. Srečanje je bilo dober pokazatelj pripravljenosti mladih na dialog in sodelovanje. Strategija kot dokument je prvi izmed mnogih korakov na skupni poti, katere cilj je mladim v občini Sevnica ponuditi možnosti za osebnostno rast, povezovanje in ustvarjanje življenja v občini.

Roman Novšak prejemnik odličja ZDIS

Zveza delovnih invalidov Slovenije (ZDIS) letos praznuje 50. obletnico delovanja. Ob tej jubilejni priložnosti so na Slavnostni akademiji, ki je potekala pod častnim pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja, podelili 5 odličij ZDIS.

Slavnostna akademija se je odvijala včeraj v Termah Čatež. Odličje ZDIS kot najvišje priznanje, ki ga organizacija Zveza delovnih invalidov Slovenije podeljuje posameznikom, je prejel tudi tajnik Društva invalidov Sevnice Roman Novšak.

Odličje je posebno priznanje za prizadevanje za razvoj medsebojnega sodelovanja, za ustvarjanje enakih možnosti pri uresničevanju pravic invalidov, za ustvarjanje pogojev za njihovo kakovostno življenje, za ustvarjanje pogojev za vključevanje invalidov v življenje in delo in za ustvarjanje pogojev za uspešno delovanje ZDIS.

Gospodu Novšaku za prejeto priznanje iskreno čestitamo.

9. Festival modre Frankinje

Deveto leto zapored je v organizaciji KŠTM Sevnica včeraj na sevniškem gradu potekal mednarodni Festival modre frankinje. Ob spremljajoči kulinarični ponudbi se je predstavilo 25 pridelovalcev modre frankinje z vseh vinorodnih območij, nekaj tudi iz tujine.

V spremljevalnem programu so si obiskovalci lahko ogledali sevniški grad, zvečer pa je sledila slavnostna razglasitev rezultatov ocenjevanja modrih frankinj. Sedemčlanska strokovna komisija pod vodstvom Roberta Gorjaka iz vinske šole Belvin je ocenila 103 vzorce modrih frankinj iz Slovenije, Madžarske in Avstrije v treh kategorijah.

V kategoriji rednih trgatev letnika 2018 je prvo mesto osvojil Jožef Prus, Vinska klet Prus, v kategoriji starejših letnikov in barrique je zmagal Bodri Winery iz Madžarske, v kategoriji posebnih vin pa je bila najboljša Klet Krško, Kmečka zadruga Krško. Prvak ocenjevanja modrih frankinj na 9. festivalu modre frankinje Sevnica 2019 je postal Bodri Winery z modro frankinjo letnik 2016 Faluhely Gurovica iz Szekszárda, Madžarska.

Pestro festivalsko dogajanje je v sklepnem delu dogodka dopolnil koncert skupine Kranjci.

Dobrodelna prireditev OŠ Ane Gale Sevnica

Osnovna šola Ane Gale Sevnica nocoj ob 17. uri vabi na dobrodelno prireditev »To sem jaz«. Dogodek se bo odvijal v Kulturni dvorani Sevnica. Nastopili bodo učenci z gosti: Klapa Parangal, Plesna šola Lukec in Luna Pikl.

Mednarodni XIX. Sevniški likovni shod Grad 2019

Sevniška izpostava Javnega sklada za kulturne dejavnosti in Zveza kulturnih društev Sevnica jutri, 8. junija, organizirata mednarodni XIX. Sevniški likovni shod Grad 2019. Teme letošnjega likovnega shoda so »Abstrakcija«, »Oblaki nad mojo streho« in ustvarjanje po svobodni temi.

Obeležitev dneva Primoža Trubarja

8. junij je dan Primoža Trubarja, slovenski državni praznik, ki je namenjen osrednji osebnosti slovenskega protestantizma. V Loki pri Zidanem Mostu bodo ta praznik obeležili danes, 7. junija, ob 19. uri na cerkvenem dvorišču pri spomeniku Primoža Trubarja. V programu bodo nastopili učenci podružnične šole Loka pri Zidanem Mostu, Sabina Kožar in člani gledališke skupine Kulturno društvo Primož Trubar Loka.

Kulturno kulinarični večer ljubezenskih pesmi

Jutri, 8. junija, bo na sevniškem gradu v sklopu Sevniškega grajskega poletja 2019 potekal kulturno kulinarični večer. Ta bo postregel z ljubezenskimi napevi v izvedbi okteta Jurij Dalmatin iz Boštanja in testeninami Gabaroni, ki jih bodo kuhali v živo v atrijskem gradu. Dogodek se prične ob 19. uri, v atriju Gradu Sevnica. Vstop je prost.

Občinska uprava Občine Sevnica