Gumb išči|

Zapri iskalnik

Tedenske novice 9.7.2021

9. 7. 2021 • Tedenske novice

Prenovljene namestitvene kapacitete Tončkovega doma

 

Včeraj, 8. julija, smo slovesno odprli prenovljene namestitvene kapacitete Tončkovega doma na Lisci. S prenovo vseh namestitvenih kapacitet je Tončkov dom pridobil možnost nudenja razširjene ponudbe doživetja Lisce za vse obiskovalce, ki bi si na območju te priljubljene izletniške in pohodniške točke želeli ostati dlje časa.

Pod okriljem projekta »Centri interpretacije zavarovanih območij«, v katerem sodelujejo štiri lokalne akcijske skupine s štirih zavarovanih območij narave, so na včerajšnji novinarski konferenci partnerji iz Posavja – Regionalna razvojna agencija Posavje, Lokalna akcijska skupina Posavje, Občina Sevnica in Kozjanski park – širši javnosti predstavili ključni rezultat projekta, ki bo obogatil turistično ponudbo Posavja in pripomogel k večji ozaveščenosti o varovanju okolja.

Projekt »Centri interpretacije zavarovanih območij« je za razvoj Tončkovega doma na Lisci, ki se nahaja na biosfernem območju Kozjanskega in Obsotelja, zelo pomemben. Gre za velik korak v prizadevanjih Občine Sevnica kot lastnice objekta k celoviti obnovi Tončkovega doma.

V sklopu projekta je bila izvedena celovita preureditev prostorov prvega nadstropja in zamenjava dotrajanega pohištva z novim v vseh prostorih etaže. Povsem prenovljenih je v tem nadstropju tako deset sob s sanitarijami, prav tako tudi zunanje stavbno pohištvo.

Poleg prenove prvega nadstropja pa je Občina Sevnica v sklopu projekta »Z ribami do zdravja« celovito prenovila tudi mansardni del Tončkovega doma, ki vključuje prenovo petih sob in sanitarij.

Objekt tako skupno zagotavlja namestitvene kapacitete za skupno 50 oseb v 15 sobah. Vrednost prenove obeh nadstropij z izvedbo gradbeno-obrtniških del ter elektro- in strojnih inštalacij je znašala 372 tisoč evrov, pri čemer je Občina Sevnica z naslova obeh omenjenih projektov prejela 85 % sofinanciranje upravičenih stroškov. Vrednost opreme 15 sob in sanitarij pa je znašala 73 tisoč evrov.

S programi, ki se že in se bodo tudi v prihodnje izvajali v Tončkovem domu, se objekt vključuje v trajnostno rabo, ki je skladna s potencialom razvoja drugih programov in dejavnosti, na primer z izobraževalnimi dejavnostmi, z zelenim in trajnostnim turizmom, z ozaveščanjem o pomenu varovanja in ohranjanja narave ter drugimi.

 

O trajnostni rabi jedilnega olja kot primeru dobre prakse krožnega gospodarstva

 

Sevnico je obiskal župan Mestne občine Novo mesto mag. Gregor Macedoni s sodelavci in vodstvom Komunale Novo mesto. Obisk je bil namenjen obravnavi stičnih točk, še predvsem prizadevanj obeh občin za trajnostno reševanje problematike odpadnega jedilnega olja.

Nepravilno odloženo odpadno jedilno olje je kot odpadek za okolje visoko obremenjujoče. Liter odpadnega olja onesnaži milijon litrov pitne vode, s čimer se višajo tudi stroški čiščenja odpadnih voda na čistilnih napravah. Odpadna voda z vsebnostjo jedilnega olja je namreč 3.800-krat bolj obremenjena kot običajna komunalna odpadna voda.

Komunala Sevnica je gostom iz Novega mesta predstavila izkušnje izvedenega projekta »Olje nekoliko drugače«, v okviru katerega so skupaj s partnerji izvajali izobraževalne dejavnosti, delavnice, teklo je ozaveščanje o problematiki odpadnega jedilnega olja, postavljeni so bili ulični zbiralniki za zbiranje odpadnega jedilnega olja, po gospodinjstvih razdeljene posodice za zbiranje odpadnega jedilnega olja, vzpostavljena je bila filtrirna postaja za predelavo odpadnega jedilnega olja, kar so tudi predstavili v sklopu obiska (na fotografijah).

Gostje iz Novega mesta so si v zaključnem delu srečanja, po predstavitvi občine s strani župana Srečka Ocvirka, z navdušenjem ogledali še sevniški grad in prisluhnili vsebinam, povezanim s turističnimi doživetji.

kuvertaNaroči se na e-novice