Razstava »Čar lesa« ozavešča o vseh prednostih te strateške surovine

19. 10. 2021 • Novice Odprtje razstave »Čar lesa« v Lutrovski kleti, ki promovira rabo lesa in lesenih izdelkov domačih ter lokalnih proizvajalcev, je danes nadgradila strokovna razprava na temo oskrbe lesne industrije s hlodovino.

Pred pričetkom okrogle mize je goste v razstavnem prostoru vrhnjega dela Lutrovske kleti, ki je prvič po celoviti obnovi sprejela programsko vsebino, pozdravil župan Srečko Ocvirk. Organizatorjem se je zahvalil za postavitev razstave, ki je svoje mesto več kot upravičeno našla tudi v Sevnici. Mesto in občina imata na zemljevidu slovenske lesno-predelovalne industrije velik strateški pomen skozi dolgo zgodovinsko obdobje. Izpostavil je velik pomen gozda in lesa kot naravnega vira ter strateški pomen gozdarstva in lesarstva, ki nudita zelena delovna mesta in omogočata trajnostni razvoj.

Razstavo ob podpori Direktorata za lesarstvo na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo ter javne agencije SPIRIT organizirajo Društvo za zaščito lesa Slovenije, Biotehniška fakulteta – Oddelek za lesarstvo, Svet za les, Zavod za gozdove Slovenije. Potuje po različnih krajih Slovenije, v Sevnici pa jo je z veseljem in spoštovanjem sprejela občina ob logistični izvedbi KŠTM Sevnica, k sodelovanju je pristopila tudi Srednja šola Sevnica. Ogled je mogoč v odpiralnem času Gradu Sevnica, in sicer do 2. novembra 2021.

V dvorani Alberta Felicijana je sledila razprava z naslovom Oskrba lesne industrije s hlodovino. Sodelujoči gostje, med njimi direktor podjetja Slovenski državni gozdovi d.o.o. mag. Robert Tomazin, v. d. direktorja Zavoda za gozdove Slovenije mag. Janez Logar, generalni direktor Direktorata za lesarstvo na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Danilo Anton Ranc, dr. Milan Šernek z Oddelka za lesarstvo Biotehniške fakulteta, Tomaž Remic iz Sektorja za gozdarstvo na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Igor Milavec iz Združenja lesne in pohištvene industrije Gospodarske zbornice Slovenije in Alojz Tuhtar kot predstavnik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije so razpravljali predvsem o prizadevanjih za krepitev boljše izkoriščenosti domačega lesa in ozaveščanje o številnih prednostih te surovine na najrazličnejših področjih.

S področja lesne industrije pa v nadaljevanju za zainteresirano javnost izpostavljamo še dve pomembni vsebini, si sicer:

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je objavilo Javni razpis za operacijo naložbe v pred industrijsko predelavo lesa iz Programa razvoja podeželja 2014–2020 za leto 2021. Upravičenci lahko vlogo v elektronski sistem vložijo od 8. 11. 2021 do vključno 17. 1. 2022, do 13.59. ure. Več na: https://www.gov.si/novice/2021-10-18-4-milijone-evrov-za-nalozbe-v-pred-industrijsko-predelavo-lesa/

Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo pa je objavilo povabilo za identifikacijo investicij, investicijskih projektov in potreb v lesnopredelovalni dejavnosti. Rok za prijavo je 29. oktober 2021 do 18. ure. Več na: https://www.gov.si/zbirke/javne-objave/povabilo-za-identifikacijo-investicij-investicijskih-projektov-in-potreb-v-lesnopredelovalni-panogi/