Grajski grič ©Jože HvalaGrajski grič

Urejanje gozdnih površin v spodnjem delu grajskega griča

16. 5. 2022 • Novice Urbani parki in gozdovi so za mestno okolje izrednega pomena. Prispevajo k čistosti zraka, bogatijo videz krajine, imajo pa tudi izjemno družbeno vlogo, saj kot element sožitja med posameznikom in naravo pomembno vplivajo na kakovost bivanja. Vse to velja tudi za gozd, ki se razprostira po sevniškem grajskem griču.

Tik pod vrhom grajskega griča poteka 800 metrov dolga krožna tematska pot Gozd je kultura, ki je namenjena spoznavanju raznolikih gozdnih vrst in naravnih procesov, ki se pojavljajo v  gozdovih. Namen poti je tudi promocija ustreznega ravnanja v gozdovih in spoštovanja narave.

V zadnjih letih so bila na gradu in njegovi okolici opravljena številna prenovitvena dela. Grad Sevnica je danes osrednji kulturni, zgodovinski, politični in protokolarni objekt v občini Sevnica ter obenem središče kulturnega dogajanja. Prav pod okriljem Grajskega parka, v senci mogočnih dreves, se bodo tudi v letošnjem letu zvrstile številne poročne slovesnosti.

Glavnina družbenega dogajanja se z grajskimi doživetji sicer odvija na zgornjem delu grajskega griča. Površina slednjega pa zavzema še veliko več.

Pretežno gozdnata površina zahteva primerno vzdrževanje, ki vključuje tudi strokovno izvajanje sečnje. Stalna skrb za urejanje grajskega pobočja je nujna predvsem zaradi zagotavljanja splošne varnosti. Občina Sevnica kot odgovoren lastnik pri vzdrževanju javnih gozdnih površin tesno sodeluje z vsemi pristojnimi strokovnimi službami.

Pri strokovnem pregledu območja s strani Zavoda za gozdove Slovenije je bilo ugotovljeno, da se večje število dreves suši, prisotni so tudi gnilobni procesi na korenskih vratovih. Gre za drevesa, ki so dorasla in ostarela. Določena drevesa lahko zaradi oslabljenosti ob nenadnih sunkih vetra popustijo in nenadzorovano padejo. Zato bo v drugi polovici maja na podlagi odločbe Zavoda za gozdove Slovenije izvedena izredna sečnja dreves, ki bo v glavnini izvedena na spodnji polovici pobočja.

Strokovna služba Zavoda za gozdove Slovenije je za odstranitev določila tudi nekaj dreves z namenom sproščanja pomladitvenih jeder na zahodnem delu pobočja.

V jesenskih mesecih bo opravljena še redna vzdrževalna sečnja območja pod sevniškim pokopališčem.

Grajski grič