Tedenske novice 20. 5. 2022

20. 5. 2022 • Tedenske novice

Ob svetovnem dnevu čebel

Danes je svetovni dan čebel, ki je bil razglašen na pobudo Čebelarske zveze Slovenije. Države članice Združenih narodov so 20. decembra 2017 soglasno potrdile predlog slovenskih čebelarjev in tako je 20. maj po vsem svetu posvečen ozaveščanju o pomenu čebel in ostalih opraševalcev za naravo in človeštvo.

Občina Sevnica si skozi raznolike aktivnosti prizadeva k ohranjanju biotske raznovrstnosti, še posebno pozornost pa namenja delovanju v korist čebel in čebelarstva. Vsako leto na območju sevniške občine potekajo zasaditve avtohtonih medovitih rastlin. K ohranjanju populacije čebel veliko pripomorejo tudi cvetoči travniki. Zato se je Občina Sevnica v letošnjem letu pridružila pobudi za redkejše košnje javnih površin, ki predvsem v gosteje naseljenih območjih predstavljajo dom in zavetje številnim živalskim vrstam.
Zato bodo v naslednjih dneh v Sevnici in Boštanju na določenih izbranih območjih travnate površine okrašene z rožami s prav posebnim sporočilom: V občini Sevnica smo prijazni do čebel in prijazni do narave. Zato bomo te površine namenili paši čebel in jih pokosili, ko bodo travniške rastline lahko opravile svoj naravni cikel semenitve. Na ta način bo ohranjena naravna obnova travniških površin tudi v urbanih območjih.

Župan Srečko Ocvirk je priložnostno okrasil občinski park z eno izmed rož z navedenim sporočilom in ob tem povedal:
»Človek je del naravnega okolja, z njim je nerazdružljivo povezan in od njega močno odvisen. Živeti v sozvočju z naravo naj bo naš cilj in poslanstvo. Zato se naravi približajmo in jo ohranjajmo povsod, kjer je to mogoče in po svojih najboljših močeh.«

Pobudi se pridružujejo tudi na Komunali Sevnica, ki na območju sevniške občine v sklopu gospodarske javne službe skrbi za košnje javnih površin. »Z redkejšimi košnjami rastlinam pustimo, da sklenejo svoj naravni življenjski krog,« je povedal direktor Mitja Udovč.
Pobudi za ohranjanje območij nepokošenih površin se lahko pridružijo tudi lastniki zasebnih površin. Tudi tako, da čebelam in drugim opraševalcem odstopijo manjši košček zelenice, ki ga pokosijo kasneje. Sobivanje z naravnimi vrstami, ki imajo ključno vlogo za človeštvo in celoten planet, je izrednega pomena. Z ohranjanjem naravnega prostora čebel ohranjamo njihove populacije, s tem dolgoročno prispevamo k ohranjanju zdravega okolja, zagotavljanju prehranske varnosti in blaženju podnebnih sprememb.

Tekmovanje Kaj veš o prometu

V sredo, 18. maja, je potekalo 52. občinsko tekmovanje »Kaj veš o prometu« v organizaciji Občine Sevnica in Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu (SPV) občine Sevnica v sodelovanju z osnovnimi šolami, Policijsko postajo Sevnica ter Avtošolo Prah Sevnica. Kvalifikacijsko tekmovanje »Kaj veš o prometu«, na katerem so sodelovali učencih osnovnih šol sevniške občine, je bilo ponovno izvedeno po dveh letih premora. Namen tekmovanja je učence spodbuditi k učenju prometnih pravil, razvijanju spretnosti in pravilne vožnje v prometu.
V uvodnem delu sta tekmovalcem varno vožnjo zaželela vodja Oddelka za okolje in prostor Občine Sevnica Roman Perčič in ravnatelj Osnovne šole Sava Kladnika Sevnica Aleš Tuhtar. Predsednik SPV občine Sevnica Primož Smole in koordinatorka tekmovanja Lucija Herlec sta tekmovalcem in tekmovalkam predstavila ključna navodila. Sledil je teoretični preizkus znanja iz cestno-prometnih predpisov, preizkus spretnostne vožnje s kolesom na poligonu, nato pa še ocenjevalna vožnja v mestu Sevnica. Preizkus znanja je skozi celotno dopoldne budno spremljala ocenjevalna komisija predstavnikov vseh sodelujočih institucij.
Na letošnjem tekmovanju je sodelovalo 25 učencev. Najuspešnejši je bil Miha Vencelj iz Osnovne šole Sava Kladnika Sevnica, ki bo občino zastopal na letošnjem državnem tekmovanju na Jesenicah. Drugo mesto je osvojil Urban Slemenšek iz Osnovne šole Blanca, tretje pa Staš Ajnihar iz Osnovne šole Milana Majcna Šentjanž. Po skupinskem seštevku točk se je na prvo mesto uvrstila šola gostiteljica, Osnovna šola Sava Kladnika Sevnica. Drugo mesto je zasedla Osnovna šola Blanca, tretje pa Osnovna šola Milana Majcna Šentjanž. Priznanja je učencem podelil predsednik SPV Primož Smole.
Varno kolesarjenje je ključnega pomena za zagotavljanje splošne varnosti v cestnem prometu. Mladi kolesarji so na tekmovanju pokazali odlično znanje, s pravilno vožnjo po Sevnici pa so bili hkrati tudi dober zgled tudi vsem drugim udeležencem v prometu.