Tedenske novice 7. 10. 2022

7. 10. 2022 • Tedenske novice

V Sevnici edinstvena novost v slovenskem prostoru: ulične vodne hiške

V četrtek, 6. oktobra 2022, je pri Osnovni šoli Sava Kladnika Sevnica potekala otvoritev ulične vodne hiške. Gre za inovativno urbano opremo, ki na dveh lokacijah v Sevnici ponuja brezplačno pitno vodo iz vodovodnega omrežja.

Ulični vodni hiški sta postavljeni pri Osnovni šoli Sava Kladnika Sevnica in pri Športnem domu Sevnica. Vodni hiški imata funkcijo polnilne postaje za vodo. Mimoidoči si tako lahko natoči vodo v embalažo, ki jo je prinesel s seboj. V obeh hiškah je na voljo ohlajena in prefiltrirana naravna ali gazirana voda. Vodo je mogoče natočiti v pollitrsko, litrsko ali največ dvolitrsko embalažo. Dotok vode se avtomatsko zaustavi po natočeni izbrani količini, mogoče pa ga je zaustaviti tudi ročno s pritiskom na gumb. Hiški sta opremljeni z navodili in priporočili za uporabo, delujeta pa tudi v primeru nizkih temperatur.

Vodni hiški sta del uspešno zaključenega projekta DIGIVODA. Namen inovativnega projekta, podprtega s sredstvi Evropskega sklada za regionalni razvoj, je spremeniti navade prebivalstva glede uporabe sveže pitne vode in poudariti pomen zaščite dragocenih vodnih virov lokalnega okolja. V sklopu projekta je biloako izvedenih več aktivnosti, ki so prispevale k ohranjanju vodnih virov in promociji uživanja vode iz vodovodnega omrežja.

Pri projektu so sodelovali Občina Sevnica, Javno podjetje Komunala d.o.o. Sevnica, Kostak d.d., Javno podjetje Komunala Brežice d.o.o., Društvo Univerza za tretje življenjsko obdobje Sevnica in Rokometni klub Sevnica.

Vodni hiški sta vključeni v mrežo javnih virov sveže pitne vode, s katerimi upravlja Komunala Sevnica.
Ob otvoritvi je sevniški župan Srečko Ocvirk izpostavil pomen dostopnosti pitne vode za lokalno skupnost. Poudaril je pomembnost varovanja okolja in trajnostnega odnosa do narave. Uporabnicam in uporabnikom vodne hiške je zaželel čim bolj pogosto uporabo.

Direktor Javnega podjetja Komunala d.o.o. Sevnica Mitja Udovč je povzel nekatere aktivnosti, ki so bile izvedene v sklopu projekta DIGIVODA ter poudaril nekatere pomembne mejnike vodooskrbe za mesto Sevnica. Izpostavil je, da sta vodni hiški prvi tovrstni polnilni postaji v Sloveniji.

Ravnatelj Osnovne šole Sava Kladnika Sevnica Aleš Tuhtar je pozdravil novo pridobitev in poudaril, da šola učenke in učence vselej spodbuja k pitju vode iz plastenk in stekleničk za vodo za večkratno uporabo.

Vodo so si prvi natočili Srečko Ocvirk, Mitja Udovč ter Aleš Tuhtar in s tem simbolno otvorili vodno hiško. K točenju vode so nato povabili tudi vse zbrane ter učenke in učence 5.A razreda, ki so ob otvoritvi pripravili prijeten kulturni program.

Na rožnati oktober opozarja tudi drevo v občinskem parku

V tem tednu so v sklopu vsakoletne akcije predstavnice združenja Europa Donna nekatera drevesa v Sevnici ovile v rožnate pletenine. Rožnata drevesa v rožnatem oktobru na svojevrsten način osveščajo o raku dojk.

Tej tematiki je posvečen tudi tradicionalni Rožnati tek za življenje, ki bo potekal jutri pri Srednji šoli Sevnica s pričetkom ob 9. uri.

Otvoritev brivsko-frizerskega salona Kreutz danes ob 17. uri

Danes ob 17. uri bo na ploščadi pred občinsko stavbo otvoritev muzejsko obujenega brivsko-frizerskega salona Kreutz z bogatim kulturnim programom.

Poleg predstavitve salona bo potekala modna revija s predstavitvijo modernih pričesk iz različnih časovnih obdobij, obiskovalke pa si bodo svoje pričeske lahko uredile tudi na frizerskih delavnicah oziroma v kotičku za urejanje pričesk. Vstop je prost.