Gumb išči|

Zapri iskalnik

Tedenske novice 18. 11. 2022

18. 11. 2022 • Tedenske novice

Dan slovenske hrane in tradicionalni slovenski zajtrk

 

Vsak tretji petek v novembru obeležujemo dan slovenske hrane. Glavni namen dneva je podpora lokalnim pridelovalcem in predelovalcem hrane ter spodbujanje samooskrbe s kakovostno hrano lokalnega izvora. Osrednji dogodek dneva slovenske hrane je tradicionalni slovenski zajtrk.

Slednjega obeležujejo tudi vsi vzgojno-izobraževalni zavodi v sevniški občini. Župan Srečko Ocvirk je danes skupaj s predsednikom Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Romanom Žvegličem zajtrkoval z učenkami in učenci Osnovne šole Krmelj. Pridružili sta se jima tudi vodja Oddelka za družbene dejavnosti Mojca Sešlar in višja svetovalka za javna naročila Mateja Cvetkovič.

Občina Sevnica si že več kot desetletje prizadeva k čim večjemu deležu uporabe lokalnih živil za pripravo obrokov v osnovnih šolah in vrtcih na območju občine. Pri tem vzgojno-izobraževalnim zavodom nudi strokovno pomoč in tudi izvaja javna naročila za nakup živil za vse šole in vrtce. Skladno z zakonodajo imajo javni zavodi možnost nakupiti živila lokalnega izvora v določenem odstotku, to je do 20 % vseh živil. Z letošnjim letom je stopila v veljavo novela Zakona o javnem naročanju, ki omogoča še dodatno povišanje količin lokalnih živil. V avgustu in septembru so bila tako že izvedena naročila za osnovne šole Boštanj, Tržišče, Krmelj in Milana Majcna Šentjanž. V teh šolah tako uporabljajo že več kot 30 % živil lokalnega izvora. Glede na celotno količino živil mora biti skladno z zakonodajo vsaj 12 % živil ekološkega izvora in vsaj 20 % živil iz shem kakovosti. Ta standard izpolnjujejo vsi vzgojno-izobraževalni zavodi v občini Sevnica.

Kot dodatna potrditev za odlično prakso izvedb javnih naročil in nakupov živil lokalnega izvora je poročilo nadzora s strani Inšpektorata RS za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo, kjer je navedeno »da so javni zavodi v občini Sevnica prav s pomočjo občinske uprave visoko nad povprečjem, saj to počnejo že 10 let in trenutno izpolnjujejo predpisane zahteve«.

V Osnovni šoli Krmelj so učenke in učenci pred zajtrkom pripravili poučen program, skozi katerega so predstavili živila, ki jih sestavlja tradicionalni slovenski zajtrk: kruh, med, maslo in jabolka. Župan Srečko Ocvirk je v svojem pozdravu osnovnošolcem poudaril pomen domačih živil in lokalno pridelane hrane ter izpostavil številne pozitivne učinke kupovanja in uživanja lokalno pridelane hrane: skrb za okolje, nižji ogljični odtis zaradi krajših dobavnih verig in varnost. Izrazil je tudi pomembnost spoštovanja dela in truda lokalnih kmetov in spoštovanja do lokalno pridelane hrane.

Predsednik KGZS Roman Žveglič je poudaril, da je Občina Sevnica kot pobudnik povišanja deleža lokalne oskrbe javnih zavodov pomemben zgled drugim občinam. Zahvalil se je vsem mladim, ki staršem, sosedom in prijateljem pomagajo pri delu na kmetijah.

Spodbujanje samooskrbe z lokalno pridelano hrano je ena izmed ključnih prioritet Občine Sevnica, ki tako z nudenjem podpore javnim zavodom pri nakupih živil lokalnega izvora kot tudi s številnimi ukrepi, ki so namenjeni občankam in občanom, stremi k čim večjem deležu uporabe domačih pridelkov in izdelkov.


Poziv k oddaji razvojnih pobud s področja urejanja prostora za pripravo desetih sprememb in dopolnitev Občinskega prostorskega načrta Občine Sevnica (SD OPN 10)


Skladno z Zakonom o urejanju prostora je župan Občine Sevnica Srečko Ocvirk izdal Javni poziv k oddaji razvojnih pobud s področja urejanja prostora za pripravo desetih sprememb in dopolnitev Občinskega prostorskega načrta Občine Sevnica (SD OPN 10).

Pobude lahko oddajo poslovni subjekti in zainteresirana širša javnost, torej posamezniki, institucije, krajevne skupnosti, društva in drugi.

Pobude se nanašajo na področje urejanja in novih posegov v prostor ter potrebe po spremembi namenske rabe zemljišč (kot na primer sprememba iz kmetijskih in gozdnih zemljišč v stavbna zemljišča in obratno, ter sprememba v ali iz druge rabe). Mogoče je podati tudi pobude glede oblikovanja objektov in drugih posegov v prostor.

Občina Sevnica pobude zbira do 31. decembra 2022.

Pobudo je potrebno oddati na predpisanem obrazcu, za oddajo pobude pa je potrebno plačilo takse. Obrazec je dostopen na občinski spletni strani in na Oddelku za okolje in prostor Občine Sevnica, Glavni trg 19 a, Sevnica.

Vse prejete pobude, ki jih je Občina Sevnica že prejela in evidentirala, čakajo na vključitev v nov postopek sprememb in dopolnitev, zato v primeru že podane pobude, te ni potrebno vnovič oddati. Možna pa je preveritev ustreznosti podane pobude.

Informacija o tem, ali prejeta pobuda izpolnjuje merila in kriterije za nadaljnjo obravnavo, bo mogoče prejeti na Oddelku za okolje in prostor Občine Sevnica, po zaključenem postopku izbora izdelovalca SD OPN 10, ki bo prejete pobude ovrednotil in se do njih strokovno opredelil.

Za dodatne informacije se zainteresirana javnost lahko obrne na Oddelek za okolje in prostor, na občinskega urbanista Dušana Markoška. Njegovi kontaktni podatki so prav tako dostopni na občinski spletni strani.


Otvoritev cestnih in vodovodnih ureditev na območju Drožanja in Metnega Vrha


V sklopu praznovanj ob občinskem prazniku občine Sevnica so bile v sredo, 16. novembra 2022, namenu predane infrastrukturne ureditve na območju Drožanja in Metnega Vrha.

Pri kapelici v Drožanju so se zbrali številni krajani in pozdravili nove pridobitve.

Župan Srečko Ocvirk je v svojem nagovoru izpostavil pomen prometne varnosti, ki se je s preplastitvijo in razširitvijo ceste, ki vodi na Metni Vrh, občutno povečala. Pohvalil je dobro delo sodelavcev, ki so z zavzetim delom vsak na svojem področju pripomogli k uresničitvi te investicije, ureditve cestnega odseka Drožanjske in pa ureditve oziroma povezovanja vodovodnih sistemov Zabukovja in Sevnice skozi območje Metnega Vrha in Drožanja v sklopu projekta Hidravlične izboljšave v občini Sevnica. Za ta večletni projekt, ki je podprt z evropskimi sredstvi, je bilo potrebno pridobiti številna soglasja in pri realizaciji projekta umestiti nove cevovode na zahteven teren. Prav zaradi zahtevnosti terena je bila po zaključeni umestitvi cevovodov ob cesto potrebna tudi preplastitev ceste na Metni Vrh. Župan se je zahvalil tudi vsem krajanom, ki so odstopili dele svojih zemljišč in s tem preprečili poškodbe cestišča, ki bi bile sicer zaradi umeščanja cevovodov neizogibne.

Po simboličnem prerezu traku je v imenu krajanov spregovoril Simon Kolman, ki je izrazil zadovoljstvo ob novih pridobitvah in se zahvalil vsem sodelujočim.

Otvoritev sta z nastopom popestrila člana ansambla Jarica.


Slovensko etnološko društvo je Občini Sevnica podelilo prestižno priznanje


Na predvečer občinskega praznika, 11. novembra 2022, so v Posavskem muzeju Brežice podelili Murkova priznanja za leto 2022. Za uspešno revitalizacijo Brivsko-frizerskega salona Kreutz je priznanje prejela tudi projektna skupina, ki je sodelovala pri muzejski obuditvi te pomembne kulturne dediščine.

Murkove nagrade, priznanja in listine podeljuje Slovensko etnološko društvo za znanstvene in strokovne dosežke na področju etnologije na Slovenskem.

Člani projektne skupine za muzejsko obuditev salona Kreutz so bili župan Srečko Ocvirk, Mojca Sešlar in Lidija Udovč iz Občine Sevnica, Božena Hostnik iz Zavoda za varstvo kulturne dediščine, Območne enote Celje ter Stanka Glogovič, Aleš Vene in Nives Slemenšek iz Posavskega muzeja Brežice.

V obrazložitvi ob podelitvi priznanja je izpostavljeno dobro sodelovanje Občine Sevnica, Zavoda za varstvo kulturne dediščine, Območne enote Celje in Posavskega muzeja Brežice. S skupnim, neprekinjenim in zelo uspešnim dveletnim sodelovanjem so člani projektne skupine z rezultati pokazali, da pri tem projektu ni šlo zgolj za prenovo lokala, temveč za spoštovanje obrtniške tradicije, kulturne dediščine ter individualnega in kolektivnega spomina lokalne skupnosti. S prenovo salona Kreutz so člani projektne skupine lokalni skupnosti vrnili del izjemne kulturne dediščine. Vsi trije partnerji so se vključili v projekt z namenom, da predstavijo in ohranijo dragoceno lokalno dediščino ter s tem vsaj delno oživijo tudi brivsko-frizersko obrt.

Prejeto priznanje je dodatna potrditev uspešnega dela in hkrati dobra popotnica za načrtovanje naslednjih projektov ohranjanja kulturne dediščine na območju občine Sevnica.

kuvertaNaroči se na e-novice