Tedenske novice 22. 7. 2022

22. 7. 2022 • Tedenske novice

Velika požarna ogroženost naravnega okolja

Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje je z 20. julijem tudi za območje občine Sevnica
ponovno razglasila veliko požarno ogroženost, ki sicer velja na območju celotne države.
V naravnem okolju je poleg požiganja in odmetavanja gorečih ali drugih predmetov ali snovi, ki lahko povzročijo požar, prepovedano tudi kuriti, požigati na območjih ob infrastrukturnih objektih, kuriti kresove, izven pozidanih površin uporabljati predmete, naprave ali izvajati aktivnosti, ki lahko povzročijo požar ter izvajati ognjemete.
Inšpektorat Republike Slovenije za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in Policija bosta nad spoštovanjem razglasa oziroma upoštevanjem prepovedi izvajala poostren nadzor.

Varčevanje s pitno vodo

Komunala Sevnica poziva vse odjemalce pitne vode, naj z vodo v čim večji meri varčujejo.
Nivoji podzemnih voda na območju občine Sevnica so zaenkrat sicer stabilni in kljub povečani porabi zaradi sušnih razmer trenutno še ne prihaja do posebnih težav glede količin črpanja, saj se glavnina pitne vode zagotavlja iz vrtin, katerih globine so med 100 in 150 metri. Drugače je pri vodnih virih, kjer se zajem vode zagotavlja preko drenažnih zajetij. Tu pa je že zaznana občutno zmanjšana izdatnost vodnih virov, ki je posledica pomanjkanja padavin.
V tako zahtevnih vremenskih razmerah, kot jih povzročata dolgotrajno obdobje brez izdatnih padavin in vsakodnevno izrazito visoke temperature, je pomen investicij v povečanje zanesljivosti vodooskrbe, v vodne vire in povezovanje vodovodnih sistemov ključnega pomena. Kohezijski projekt hidravličnih izboljšav v občini Sevnica bo z gradnjo povezovalnih cevovodov in objektov omogočal še stabilnejšo in zanesljivejšo vodooskrbo prebivalcem občine Sevnica tako na desnem kot levem bregu reke Save, saj je zmanjšano izdatnost površinskih vodnih virov mogoče nadomestiti s povečanjem črpanja pitne vode iz globinskih vrtin.
Javno podjetje Komunala d. o. o. Sevnica, ki v sevniški občini v sklopu gospodarske javne službe upravlja z vodovodi, vse odjemalce pitne vode poziva k varčevanju. Uporaba pitne vode za zalivanje vrtov, pranje avtomobilov in dvorišč ter polnjenje bazenov dodatno zmanjšuje vodne zaloge. V primeru gašenja požarov prav tako prihaja do velike porabe vode, zato je previdnost in odgovorno ravnanje vsakega posameznika v tem sušnem obdobju in v razglašeni veliki požarni ogroženosti naravnega okolja izrednega pomena.

V nesreči in stiski povezujeta solidarnost in medsebojna pomoč

Gasilske ekipe iz vseh krajev Slovenije v tem tednu odhajajo na pomoč gasilcem na Kras pri gašenju požarov. V nesreči in stiski prebivalce povezujeta solidarnost in medsebojna pomoč, ki jo v izredno težkih pogojih za delo v teh dneh udejanjajo poklicni in prostovoljni gasilci ter pripadniki Civilne zaščite.

Iz Gasilske zveze Sevnica je v tem tednu že odšlo na pomoč 25 gasilcev s skupno šestimi vozili iz osmih gasilskih društev, in sicer iz PGD Sevnica, PGD Boštanj, PGD Tržišče, PGD Veliki Cirnik, PGD Zabukovje, PGD Blanca in iz PGD Studenec. Ker se situacija na Krasu iz dneva v dan spreminja, sevniški gasilci načrtujejo novo odpravo in pomoč pri gašenju požarov na Krasu tudi to soboto in nedeljo.

Iz regije Posavje je že bilo v tem tednu na lokaciji požarov skupno 107 gasilcev s 25-imi vozili.

Prenovljene športne površine v Loki pri Zidanem Mostu

V Loki pri Zidanem mostu je Občina Sevnica z obnovo igrišč in njihove okolice pričela že v preteklem letu, ko je bilo na novo preplaščeno asfaltno igrišče in zarisane črte za igranje rokometa, košarke in nogometa.

V letošnjem letu je občina v sodelovanju s Krajevno skupnostjo Loka pri Zidanem Mostu zamenjala tudi staro hiško za igralce z novo moderno postavitvijo ter obnovila in z umetno travo preplastila teniško igrišče.

Vsa obnovljena igrišča v Loki so javna in dostopna vsem prebivalcem Loke. Igrišče za tenis bo na voljo vsem, ki bodo želeli tenis igrati rekreativno in tudi vsem tistim, ki so vključeni v klubsko dejavnost izvajanja treningov v sklopu letnega programa športa.

Prenovljene športne površine v Loki se tako pridružujejo široko dostopni mreži prostočasne infrastrukture za aktivno preživljanje šolskih počitnic in druženje na prostem po različnih krajih občine. Verjamemo, da bodo igrišča v Loki polno zasedena, uporabniki pa zadovoljni ter obenem odgovorni za vzdrževanje športnih površin skladno z navodili.

V Sevnico avgusta prihaja svetovno prvenstvo v lovu rib s plovcem za mlade

Na atraktivnih tekmovalnih ribiških trasah ob reki Savi na območju občin Sevnica in Radeče bosta ribiški družini Sevnica in Radeče v mesecu avgustu gostili svetovno prvenstvo v ribolovu s plovcem za mlade. Uradni treningi ekip bodo na obeh tekmovalnih trasah potekli od 2. do 5. avgusta, tekmovanje pa bo potekalo 6. in 7. avgusta.