Zimska služba je pripravljena na snežne razmere

2. 12. 2022 • Novice Občino Sevnica geografsko opredeljuje razgibanost terena in razpršena poseljenost. Naselja in zaselki se razprostirajo na od 180 do okoli 700 metrov nadmorske višine. Skupen cilj Občine Sevnica in javnega podjetja Komunala d. o. o. Sevnica, ki v sklopu gospodarske javne službe vzdržuje lokalne ceste in javne poti, je zagotavljati ustrezno prevoznost cest v vseh letnih časih. Skladno s tem je Komunala Sevnica po 15. novembru pričela s pripravami na izvajanje zimske službe.

Pri Čistilni napravi Sevnica je od leta 2015 urejen objekt za skladiščenje soli in peska. Za vsakoletno izvajanje zimske službe Komunala Sevnica nabavi in porabi od 400 do 500 ton soli in od 700 do 900 kubičnih metrov peska. V svojem naboru plužnih enot ima Komunala Sevnica 2 tovorni vozili in 5 traktorjev, ki so opremljeni s plugi in posipalci. Zimsko službo izvajajo v sodelovanju z 16 podizvajalci.

Za izvajanje posipavanja in pluženja Komunala Sevnica skrbi na 253 kilometrih lokalnih cest in na 382 kilometrih javnih poti, skupaj je to 635 kilometrov javnih cest. Za pluženje državnih cest na območju občine Sevnica je na podlagi koncesijske pogodbe zadolženo podjetje CGP d.d. Novo mesto.

Določbe pravilnika o rednem vzdrževanju javnih cest opredeljujejo dinamiko čiščenja cest. Od leta 2016 je v veljavi državni pravilnik o rednem vzdrževanju javnih cest (Ur. list RS, št. 38/2016), na podlagi katerega se izvaja zimska služba tudi v občini Sevnica. Pravilnik opredeljuje, da je prevoznost cest zagotovljena, če višina snega na občinskih cestah ne presega 15 cm, promet pa je možen z uporabo zimske opreme vozil. Glede na pravilnik je za vse, ki pozimi vozijo po cestah s klancem nad 10 odstotkov, prevoznost zagotovljena, če je promet mogoč z uporabo snežnih verig. Verige bi tako morale biti sestavni del obvezne opreme vozil predvsem tistih, ki prebivajo v višje ležečih krajih.

V občini Sevnica se pluženje in čiščenje cest pogosto izvaja že pri bistveno nižjih količinah snega, ne glede na določbe pravilnika o dosegi 15 centimetrov zapadlega snega. Ob pojavu obilnejših in dlje trajajočih snežnih padavin je zagotavljanje zadovoljive cikličnosti pluženja na 635 kilometrih javnih cest zahtevno. Zato so tudi v sevniški občini vodilo pri določanju prioritet vzdrževanja prevoznosti posameznih cest v zimskih razmerah t.i. prednostni razredi (pluzenje_cest.pdf ) v katere so ceste razvrščene glede na kategorijo, gostoto in strukturo prometa ob upoštevanju predvsem javnega avtobusnega prometa, geografsko-klimatske razmere in krajevne potrebe ter veljajo za celotno državo.

Mile zime zadnjega obdobja niso prinesle večje količine snežnih padavin. Kljub temu je pomembno, da vsak odgovoren voznik poskrbi za ustrezno zimsko opremo svojega vozila, po potrebi obnavlja znanje vožnje v snežnih razmerah, predvsem pa prilagodi hitrost glede na aktualne razmere na cestah.