Povezujemo vodovode: projekt Hidravlične izboljšave v občini Sevnica

10. 10. 2022 • Novice

EU sklad KOHEZIJA_LOGO_WEB        Povezujemo vodovode_LOGO_mini_WEB

Z izvedbo večletnega projekta »Hidravlične izboljšave v občini Sevnica« bodo povezani vodooskrbni sistemi levega in desnega brega Save, s čimer bo urejena zanesljiva oskrba s kakovostno pitno vodo, hkrati pa bo poskrbljeno za ustrezno zaščito dragocenih vodnih virov.

V sklopu projekta se med drugim povezuje vodni vir Dolna na Lisci z javnimi vodovodi Breg–Šentjur, Razbor–Lisce, Cirje–Ledina, Okroglice in Okroglice–Vizler. Z izgradnjo povezovalnega cevovoda med zajetjem Dolna, vasjo Lisce in naseljem Okroglice ter med naseljema Breg in Šentjur bodo iz sistema izločeni manj ustrezni vodni viri iz površinskih zajetij za naselja Okroglice, Šentjur in Jelša.

Zajetje Dolna je kakovosten vodni vir, ki ustvarja vodne presežke. Ti bodo uporabljeni za naselja severozahodno od mesta Sevnica, hkrati pa bodo zagotovili varno vodooskrbo v bolj sušnih obdobjih.

Vodovod Breg trenutno črpa vodo iz studenca, ki je od vasi Breg oddaljen približno kilometer. Vodovod trenutno oskrbuje 85 prebivalcev, oziroma 25 gospodinjstev. Vodovod Šentjur zajema vodo iz vodovoda Breg. Oskrbuje naselje Šentjur z okoli 90 prebivalci. Vas Razbor in zaselek Lisce se oskrbujeta z vodo iz vaškega vodovoda Razbor–Lisce–Jelša, ki vodo zajema iz studenca, ki izvira na travniku nad zaselkom Lisce pod Sv. Joštom. Vodovod Razbor–Lisce je samostojni vodooskrbni sistem. Voda iz zajetja Lisce–Razbor se zliva v vodohran Razbor s kapaciteto 30 kubičnih metrov, vodni višek pa se preliva v vodohran Lisce, ki ima prav tako kapaciteto 30 kubičnih metrov. Vodni višek iz tega vodohrana se nato preliva v vodovod Jelša. Preostali vodni višek teče v zasebno ribogojnico, ki je tik pod zajetjem. Vse tri vodovode upravljajo vaški vodovodni odbori, kakovost vode spremlja Komunala Sevnica.

Vodovod Cerje–Ledina je prav tako vaški vodovod, ki zajema vodo iz studenca, ki izvira nad zaselkom Cerje. Ob zajetju je zgrajen manjši akumulacijski vodohran. Iz sistema se napaja 39 priključkov. V sušnih obdobjih na tem območju primanjkuje vode, zato je dodaten vodni vir nujen za nemoteno vodooskrbo. Vaški vodovod Okroglice zajema vodo iz studenca, ki izvira v gozdu nad zaselkom Okroglice. Voda ob nalivih dežja kali, v sušnih obdobjih pa je primanjkuje. Na vodovod je priključenih 35 prebivalcev.

Za zagotovitev ustrezne vodooskrbe na teh območjih je bo izvedena izgradnja povezovalnega cevovoda med zajetjem Dolna in Okroglicami, priključitev na obstoječi cevovod Lisce–Breg in izgradnja cevovoda za priključitev naselja Šentjur. S povezovanjem vodovodov bodo iz sistema izločeni manj primerni vodni viri površinskih zajetij. Povezovanje vodovodov je zasnovano na način, da bo v prihodnosti na vodovod mogoče priključiti tudi vodooskrbna sistema Račica in Loka, ki nista vključena v projekt hidravličnih izboljšav.

V poletnih mesecih so se tako izvajala dela na odseku Okroglice–Lisce–Cerje–Dolna. Izvedena je bila zakoličba vodovoda v dolžini 251 metrov. Zakoličeni so bili tudi infrastrukturni vodi in naprave na tej trasi. Izvedena so bila zemeljska in gradbena dela, čiščenje terena in vgradnja vodovodnih cevi različnih debelin v skupni dolžini dobrih 391 metrov. Projekt se na tem območju nadaljuje tudi v jesenskih mesecih.

Izgradnja vodovoda na območju CerjaIzgradnja vodovoda na območju Cerja

Projekt sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Kohezijskega sklada.

Članek je bil objavljen tudi v Grajskih novicah, oktober 2022