Nove cene programov v vrtcih
Občina Sevnica zagotavlja kakovostno in široko dostopno predšolsko vzgojo. V zadnjem obdobju je bilo izvedenih več investicij in posodobitev, ki najmlajšim omogočajo prijetno, zabavno in varno preživljanje dni v vrtcu. Med njimi izpostavljamo dograditev Vrtca Ciciban Sevnica, ureditev prostorov za vrtec v stavbi Panorama v Boštanju ter dograditev prizidka k Osnovni šoli Blanca za potrebe predšolske vzgoje.
Pred začetkom vsakega šolskega leta se na podlagi števila vpisanih otrok oblikuje število oddelkov v posameznem vrtcu. Na podlagi teh podatkov se nato oblikuje sistemizacija delovnih mest, ki skupaj s Pravilnikom o metodologiji za oblikovanje cen programov v javnih vrtcih tvorita podlago za oblikovanje cen, ki jih predlagajo posamezni vrtci. Oddelek za družbene dejavnosti na Občini Sevnica predlagane cene programov, ki jih podajo vrtci, preveri in nato preda v obravnavo na Odbor za družbene dejavnosti. Nato je na seji občinskega sveta obravnavana in potrjena sistemizacija delovnih mest v vrtcih, na podlagi potrjene sistemizacije pa se potrdijo tudi predlagane cene za programe v posameznih vrtcih.
Na ceno programa bistveno vpliva število oddelkov in število otrok v oddelkih ter izobrazbena in starostna struktura zaposlenih v posameznem vrtcu. Izhodišča za izračun plač, materialnih stroškov in živil so za vse vrtce enaka.
Višina plačila vrtca se ugotavlja glede na povprečni mesečni dohodek na osebo in se določi v odstotku od cene programa za vrtec in na podlagi uvrstitve v dohodkovni razred. Višina plačila se z odločbo Centra za socialno delo določi kot odstotek, ki ga plačajo starši, od cene programa, v katerega je otrok vključen. Razliko od dejanske cene programa vrtca in cene, ki jo plačajo starši, iz proračuna krije občina. V proračunu Občine Sevnica za leto 2024 je za to namenjenih dobrih 2.880.000 evrov, za plačilo razlike za otroke staršev iz sevniške občine, ki obiskujejo vrtce v drugih občinah pa 240.000 evrov. Skupaj za pokrivanje razlike med dejansko ceno vrtca in ceno, ki jo plačajo starši Občina Sevnica v letu 2024 namenja 3.008.000 evrov.
Predlagano povišanje cen programov vrtca v šolskem letu 2024/2025, ki bo v deležu bremenilo tudi starše, temelji na več dejavnikih. Na podlagi lanskoletne spremembe plač zaposlenih v javnem sektorju, ki ga je sprejela Vlada RS, se je ekonomsko izračunana cena vrtca spremenila. Strošek dela, ki poleg bruto plač med drugim zajema tudi jubilejne nagrade, regres za letni dopust in prehrano, prevoz na delo in sredstva za nadomeščanje odsotnih delavcev, zajema 82 % cene programa vrtca. Nadalje na ceno programa vplivajo stroški materiala in storitev, med njimi so stroški ogrevanja, elektrike, vode, plina in komunalnih storitev, stroški strokovnega izpopolnjevanja, pisarniškega poslovanja, didaktičnih sredstev in zajemajo 10 % cene programa vrtca. 8 % cene vrtca opredeljujejo stroški živil.
Cene programov se bodo glede na dohodkovne razrede staršev zvišale za povprečno 8 %, to pomeni od 5 do 50 evrov, za večino staršev v sevniški občini pa bo povišanje znašalo med 10 in 25 evri. Največji delež staršev iz sevniške občine se uvršča v 5. dohodkovni razred, ki predvideva plačilo 35 % celotne cene programa vrtca. Po podatkih iz šolskega leta 2023/2024 je najvišjo ceno, to je 77 % od celotne ekonomske cene vrtčevskega programa plačevalo 1,48 % oziroma 10 družin. Gre za starše, ki se uvrščajo v 9. dohodkovni razred. Glede na najvišjo ceno, ki je bila sprejeta za 1. starostno obdobje, plačilo vrtčevskega programa za te starše znaša 549 evrov. V preteklem šolskem letu je bilo tudi 15 družin (2,15 %) glede na dohodkovni razred v celoti oproščeno plačila vrtca. Število otrok, ki so 2., 3. in nadaljnji v družini ter za njih stroške programa v celoti plačuje država, je v občini Sevnica 232, kar je dobra tretjina vseh v vrtce vključenih otrok.
V šolskem letu 2024/2025 sevniške vrtce obiskuje 738 otrok v 42 oddelkih, kar pomeni, da se je v zadnjih dveh letih število predšolskih otrok zmanjšalo za 2 oddelka oziroma za 41 otrok. V Vrtcu Ciciban Sevnica deluje 28 oddelkov (475 otrok), od tega en oddelek s prilagojenim programom, število vključenih otrok v oddelke je 488. Enoto vrtca pri OŠ Krmelj v tem šolskem letu obiskuje 142 otrok, vključeni so v 8 oddelkov. Vrtec pri OŠ Milana Majcna Šentjanž deluje z dvema oddelkoma, oba bosta kombinirana. Vrtec obiskuje 36 otrok. Enota vrtca pri OŠ Blanca deluje s štirimi oddelki, v oddelke je vključenih 75 otrok.