Tedenske novice 18. 4. 2025
Javni razpis o dodeljevanju proračunskih sredstev za pospeševanje razvoja gospodarstva v občini Sevnica v letu 2025
Občina Sevnica je danes objavila Javni razpis o dodeljevanju proračunskih sredstev za pospeševanje razvoja gospodarstva v občini Sevnica v letu 2025.
V okviru razpisa bodo dodeljena nepovratna sredstva za različne ukrepe, ki so se oziroma se bodo izvajali v razpisnem obdobju od 21. maja 2024 do 20. maja 2025, in sicer v skupni višini 104.000 evrov. Letošnji razpis zajema 3 obstoječe in 3 nove ukrepe, in sicer promocijo izdelkov in storitev podjetij, promocijo izdelkov in storitev za pridelovalce (nov ukrep), naložbe v nakup nove opreme in nematerialnih investicij, finančne vzpodbude za lokalne turistične ponudnike, sofinanciranje najemnin v starem mestnem jedru (nov ukrep) in naložbe v nastanitvene kapacitete (nov ukrep).
Javni razpis temelji na novem pravilniku, ki je bil sprejet v letošnjem letu. Bistvene spremembe se nanašajo na velikost podjetij, ki med upravičena podjetja uvršča mikro in majhna podjetja, ne pa tudi srednjih podjetij, skupni znesek pomoči de minimis na enotno podjetje, je bil strani Komisije EU povečan na 300.000 evrov v obdobju zadnjih 3 let, v primeru, da za isti ukrep kandidirata 2 ali več med seboj povezanih podjetij, se vrednost upravičenih stroškov povezanih podjetij sešteje in se upošteva kot osnova za določitev maksimalne vrednosti upravičenih stroškov pri posameznem ukrepu.
Na javni razpis se lahko prijavijo podjetja, ki so naložbe ali aktivnosti pri posameznih ukrepih izvedla v upravičenem obdobju od 21.maja 2024 do 20.maja 2025. Rok za prijavo na razpis je 20. maj 2025.
Razpisna dokumentacija je na voljo na naši spletni strani: https://www.obcina-sevnica.si/razpisi ali v prostorih občinske uprave (pisarni št. 102 in 118).
Sredstva za izvedbo malih komunalnih čistilnih naprav (MKČN) in individualnih priključkov na javno kanalizacijo
Občina Sevnica je danes objavila Javni razpis za sofinanciranje nakupa in vgradnje malih komunalnih čistilnih naprav ter izvedbo individualnih kanalizacijskih priključkov na javno kanalizacijo v občini Sevnica v letu 2025.
Za območja, kjer izgradnja javnih kanalizacijskih sistemov s pripadajočimi čistilnimi napravami ni predvidena, Občina Sevnica že od leta 2010 sofinancira vgradnje malih komunalnih čistilnih naprav. Občina Sevnica je bila tako ena od prvih slovenskih občin, ki z lastnimi proračunskimi sredstvi financira urejanje zasebnih sistemov odvajanja in čiščenja odpadnih voda.
V okviru razpira je opredeljena tudi možnost sofinanciranja izvedbe individualnega hišnega priključka na javno kanalizacijo. V primeru priključitve iztoka fekalnih voda iz objekta v višje ležečo javno kanalizacijo se upoštevaje ekonomsko upravičene stroške priključevanja sofinancira tudi vgradnja tipskega hišnega črpališča za odpadne vode.
Namen razpisa je lastnikom stanovanjskih objektov s sofinanciranjem nakupa male komunalne čistilne naprave ali priključitve na javno kanalizacijo pomagati pri sanaciji neurejenih odtokov. S tem se preprečuje odtekanje odpadnih voda v podtalje, kar je učinkovit ukrep za varovanje okolja in dragocenih vodnih virov.
Občina Sevnica sofinancira 50 % upravičenih stroškov investicije (vključno z davkom na dodano vrednost) oziroma največ 1.500 evrov za posamezno vgradnjo tipske MKČN ali rastlinske. V primeru vgradnje ene MKČN za več kot dva objekta (skupna MKČN) subvencija Občine Sevnica znaša 350 evrov na populacijsko enoto oziroma največ 7.000 evrov. Delež sofinanciranja za izvedbo individualnega kanalizacijskega priključka je največ 400 evrov na stanovanjski objekt. Pri vgradnji hišnega črpališča skupaj z izvedbo kanalizacijskega priključka pa je delež sofinanciranja največ 1.000 evrov.
Uvodno srečanje delovne skupine za pripravo nove strategije za mlade
V sredo, 16. aprila, je v Mladinskem centru Sevnica potekalo uvodno srečanje delovne skupine za pripravo nove strategije za mlade v občini Sevnica. K pripravi sta pristopili Občina Sevnica in Javni zavod za kulturo, šport, turizem in mladinske dejavnosti (KŠTM) Sevnica.
Po uvodnih pozdravih župana Srečka Ocvirka in direktorice KŠTM Sevnica Mojce Pernovšek je Mojca Sešlar, vodja oddelka za družbene dejavnosti, predstavila rezultate izvajanja strategije 2019–2024. Sledila je razprava, v okviru katere so bile začrtane aktivnosti za nadaljnje korake priprave strategije. Na srečanju je sodelovala tudi Lea Kovič iz Zavoda Movit, mentorica Občine Sevnica na področju mladine. V začetku letošnjega leta je namreč uspešno kandidirala na razpisu za individualno podporo občinam na področju mladinskega dela.
Strateški dokument bo vsebinska nadgradnja strategije za mlade, ki je bila sprejeta v letu 2019, v lanskem letu pa se je njeno izvajanje izteklo. Uvodnega srečanja, ki je potekal v hibridni obliki, so se poleg predstavnikov mladinskih društev udeležili tudi član Odbora za družbene dejavnosti pri Občinskem svetu Občine Sevnica, predstavnica Komisije za mladino in predstavniki strokovne javnosti.
Naslednji koraki v sklopu priprave nove strategije so objava ankete za pripravo analize stanja in priprava osnutkov novih ukrepov, ki bodo obravnavani na naslednjem srečanju delovne skupine, ki bo predvidoma sredi maja.
Podpis Dogovora o vključitvi Občine Sevnica v izvajanje projekta za pridobitev listine »Občina po meri invalidov«
V četrtek, 17. aprila, je potekal podpis Dogovora o vključitvi Občine Sevnica v izvajanje projektov za pridobitev listine »Občina po meri invalidov«, ki jo podeljuje Zveza delovnih invalidov Slovenije (ZDIS). Dogovor so podpisali župan Srečko Ocvirk, predsednik ZIDS Peter Bršek in predsednik Društva invalidov Sevnica Franc Boljte.
Občina Sevnica je v lanskem letu pristopila k pripravi akcijskega načrta za izboljšanje položaja invalidov v občini za naslednje štiriletno obdobje. Akcijski načrt so skupaj z analizo stanja položaja invalidov v sevniški občini konec lanskega leta na svoji 20. redni seji obravnavali in potrdili članice in člani občinskega sveta.
Akcijski načrt predstavlja temeljno podlago za izvedbo aktivnosti, s katerimi bo sevniška občina postala invalidom bolj prijazna. Na srečanju ob podpisu dogovora je načrtovane aktivnosti predstavila Vodja oddelka za družbene dejavnosti Občine Sevnica Mojca Sešlar. Predstavniki ZDIS, predsednica projektnega sveta mag. Andrejka Fatur-Videtič, namestnik predsednice projektnega sveta mag. Cveto Uršič, član projektnega sveta ZDIS Jožef Gjerek in strokovna sodelavka ZDIS Tatjana Bečaj so podali svoje predloge in pobude ter opravili razpravo s sodelavci občinske uprave in predstavnikoma Sveta za invalide Občine Sevnica, pomočnico direktorice sevniške enote Centra za socialno delo Posavje Marjetko Smolič in direktorijem invalidskega podjetja INDE d. o. o. Matjažem Staričem. V razpravi je bilo poudarjeno, da je Občina Sevnica uspešno začrtala zastavljene cilje v akcijskem načrtu. Prvi sklop aktivnosti bo potekal do letošnjega septembra, po oddanem poročilu na ZDIS pa bodo sevniško občino ponovno obiskali njeni predstavniki in pretehtali uspešnost izvedenih ukrepov.
Župan Srečko Ocvirk je ob srečanju poudaril, da je pridobitev listine »Občina po meri invalidov« pomemben cilj Občine Sevnica, saj bodo v sklopu predvidenih aktivnosti izvedene trajne rešitve, ki bodo izboljšale vsakdanje življenje oseb z oviranostmi v našem lokalnem prostoru. Predsednik ZDIS Peter Bršek je pohvalil vsebino in obseg akcijskega načrta sevniške občine. Predsednik Društva invalidov Sevnica Franc Boljte pa se je zahvalil za uspešno dolgoletno sodelovanje in izrazil prepričanje, da bosta Občina Sevnica in društvo ustvarjala uspešne zgodbe tudi v prihodnje.