Gumb išči| Zapri iskalnik

Gradnja Atletskega stadiona Sevnica - kronološki pregled aktivnosti

11. 7. 2025 • Novice Na družbenih omrežjih smo zasledili razpravo o območju v središču mesta Sevnica, ki je po občinskem podrobnem prostorskem načrtu iz leta 2014 namenjeno za gradnjo atletskega stadiona. Projekt gradnje ima precej dolgo zgodovino, zato v nadaljevanju izpostavljamo nekatere ključne mejnike in s tem pojasnjujemo pomembna dejstva, ki so pripeljala do aktualnega stanja.

V Prostorskem planu občine Sevnica iz leta 1952 je območje atletskega stadiona opredeljeno na aktualni lokaciji, vendar ob stadionu ni predvidenih dodatnih gradenj, kot je razvidno iz grafike.

Grafika prostorskega plana občine Sevnica iz leta 1952Prostorski plan občine Sevnica 1952

Načrtovalci urejanja prostora so na podlagi pričevanj in iz stanja okolja že takrat zelo dobro razumeli tveganja gradnje zahtevnejših objektov na tem močvirnatem območju, zato tam stanovanjska gradnja tudi nikoli ni bila predvidena.  Zasnova je zahtevala rezervacijo celotnega prostora, saj je orientirana na način, da se z gradnjo ne posega v brežino.

Po letu 1980 so se pričele priprave na gradnjo pokritega športnega objekta in bazena prav na tem območju. Sevniški bazen se je pričelo graditi leta 1983, pri gradnji pa so izvajalci naleteli na številne težave, ki sta jih povzročala plazenje zemljine in zamakanje podtalnih voda.

Podobne težave so se pojavljale tudi pri gradnji Športne dvorane Sevnica pri osnovni šoli, ki je potekala med letu 1993 in 1995. Plazenje zemljine pri gradnji tega športnega objekta so izvajalci v tesnem sodelovanju s projektanti uspešno zajezili z uporabo pilotnih sten, ki je izjemno draga gradbena metoda.

Po letu 2000 so se v različnih javnih razpravah izrazile ideje o gradnji atletskega stadiona, za gradnjo je bilo predlaganih tudi več različnih lokacij, poleg aktualne lokacije tudi v Boštanju in na Radni. Ko so po letu 2007 zaradi gradnje hidroelektrarn brez krožne atletske steze na Savski cesti v Sevnici ostali člani Atletskega kluba Sevnica je lokalna skupnost pristopila k resnejšim načrtom realizacije gradnje atletskega stadiona.

Kronologija ključnih aktivnosti in ureditev

2007

  • V mesecu septembru 2007 je bilo pridobljeno Geotehnično poročilo o pogojih za gradnjo atletskega stadiona v Sevnici (Izdelovalec I-N-I d.o.o. iz Ljubljane - Sergej Venturini). Iz poročila je razvidno, da bodo za sanacijo nestabilnega terena (vpliv zalednih voda) potrebna znatna finančna sredstva, šele nato bo možno pričeti z gradnjo objektov.

PRIL 1: Geotehnično poročilo

2008

  • Občinska uprava Odboru za šport predstavi študijo umeščanja športnih objektov, v kateri je kot optimalna lokacija za atletski stadion predlagano območje Radna v Boštanju.
  • Kljub strokovnim opozorilom o geološki neprimernosti območja Sevnica (možnost plazenja, potreba po zagatnih stenah) Odbor za šport predlog zavrne in sprejme naslednji sklep:

Odbor za šport se je seznanil z vsemi tremi variantami glede umestitve atletskega stadiona in sprejel sklep, da se nadalje obravnava varianta lokacije Športno-rekreacijskega centra Sevnica pri ŠD Sevnica.

PRIL 2: Zapisnik 5. seje Odbora za šport z dne 17. 3. 2008

PRIL 2.1: Študija umeščanja športnih objektov v občini Sevnica

  • V maju 2008 je bil izdelan projekt s projektantskim predračunom in popisom del s strani podjetja AR Projekt d. o. o. Sevnica, v katerem je bila predvidena ureditev 100-metrske šprinterske steze, okoli 350 metrov krožne tekaške steze, prostora za skok v daljino in v višino ter dvosteznega balinišča. V projektni dokumentaciji je bila obdelana tudi zunanja ureditev z razsvetljavo in varovalno ograjo. Gradnja objekta v takšnem obsegu ne bi močno posegla v problematično brežino.

2009

  • Odbor za šport obravnava predlog umestitve atletskega stadiona. Na seji so prisotni tudi predstavniki Športne zveze Sevnica in športnih društev. Občinska uprava vnovič poudari zahtevnost gradnje v Sevnici in za lokacijo gradnje stadiona predlaga Radno. Sodelujoči v razpravi predstavijo svoje poglede, poudarek je na 400-metrski krožni tekaški stezi in dolgoročni viziji. Odbor je v zvezi s tem sprejel naslednja stališča:
  1. Odbor za šport se je seznanil s problematiko umestitve športnih objektov v Sevnici.
  2. Odbor za šport poziva Občinsko upravo, da skupaj z investitorji čim prej pristopi k izgradnji stometrske atletske steze, skoka v daljino in balinišča.
  3. Odbor za šport poziva Občinsko upravo, da nadaljuje pogajanja za odkup zemljišča pri Športnem domu Sevnica.
  4. Občina Sevnica naj s pripravljavci OPN-ja predvidi umestitev stadiona v prostor.
  5. Odbor za šport predlaga, da se začne z izvajanjem pripravljalnih del, ki bodo pripeljala do izgradnje atletskega kroga in travnatega igrišča za nogomet.

PRIL 3: Zapisnik 7. seje Odbora za šport z dne 12. 1. 2009

2011

  • Občinski svet se s sklepom opredeli do pripomb z javne razgrnitve in javnih obravnav dopolnjenega osnutka OPN Občine Sevnica, pri čemer izloči rezervacijo prostora za stadion na Radni na podlagi prejete pripombe:

Prostor na Radni, kjer se predvideva/dopušča možnost športno-rekreacijskih površin, naj se povrne v kmetijske površine. Za to je primeren prostor pri športnem domu.

Stališče občinske uprave do pripombe:

Pripomba je delno že upoštevana. Za razvoj športa se ohranja namembnost površin o športnem domu. Predvidena umestitev atletskega stadiona na Radni je ključnega razvojnega pomena za občino in regijo. Z izgradnjo centralnega stadiona se bodo izboljšali pogoji za športno vadbo in rekreacijo občanov, zlasti mladih. Na območju je predvideno

urejanje z občinskim podrobnim prostorskim načrtom OPPN 76-01. Do sprejetja OPPN je dovoljena trenutna raba, torej kmetovanje. V tem delu se pripomba ne sprejme.

PRIL 4: Sklep občinskega sveta s prilogo

2007–2014

  • Občina Sevnica odkupi 3 hektarje zemljišč, vključno z dvema stanovanjskima objektoma, v skupni vrednosti 510.000 evrov, za potrebe načrtovanja stadiona v središču mesta.

2013–2014

  • Stečejo postopki za pripravo Občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN).
  • V načrt je vključen širši kompleks športnega središča: stadion, športna dvorana, bazen, skate park, zunanja športna igrišča, igrišči za tenis ter spremljajoči infrastrukturni objekti.
  • Dopolnjen osnutek OPPN je pred javno razgrnitvijo predstavljen Odboru za varstvo in urejanje okolja, na katerega so vabljeni tudi člani Odbora za šport in predsednik Sveta KS Sevnica. Občinski svet gradivo pred javno razgrnitvijo obravnava januarja 2014.
  • Občinski svet OPPN sprejme 23. 6. 2014 (Uradni list RS, št. 46/2014).

2014–2015

  • Zaradi izraženih potreb športnih društev Občina Sevnica pristopi k ureditvi začasnega travnatega nogometnega igrišča v izmeri 80 x 45 metrov. Uredi se odvodnjavanje, drenaža terena in zatravitev. Vrednost ureditve začasnega nogometnega igrišča znaša 50.000.00 evrov.
  • Potekajo pogovori z Atletskim klubom Sevnica o izvedbi začasne šeststezne atletske steze s skokom v daljino in metom vorteksa, ki ne posega v brežino območja. Steza je predvidena vzporedno s cesto, okvirna vrednost investicije znaša 400.000 evrov. Stališče kluba je, da se raje počaka na izvedbo celovitega stadiona, ki zagotavlja ustrezne pogoje za treninge in tekmovanja. Enako mnenje podajo tudi predstavniki Osnovne šole Sava Kladnika Sevnica.

2017–2018

  • Na podlagi pregleda pobočja in geomehanskega sondiranja je izdelana projektna dokumentacija za stabilizacijo pobočja v območju predvidenega atletskega stadiona z nogometnim igriščem (izdelovalec I.S.B Inženirsko statični biro d. o. o. - Metod Krajnc).
  • V letu 2018 se izvedejo zemeljska in gradbena dela za stabilizacijo pobočja v območju predvidenega atletskega stadiona z nogometnim igriščem, ki obsegajo izvedbo odvodnjavanja območja z globokimi drenažami in drenažnimi rebri, izvedbo podporne konstrukcije in terasastih naravnih tribun ter druge ukrepe za stabilizacijo pobočja.
  • Po močnem deževju v juniju 2018 se območje zasiti z vodo, kar povzroči poškodbe opornega zidu in drsenje dela brežine. Izvedejo se dodatni ukrepi za stabilizacijo: dodatne kamnito-betonske pete s piloti, dodatna drenaža, ponikovalnica.
  • Zaradi močnega deževja pride tudi do poškodb stanovanjskega objekta, ki se nahaja na jugozahodnem robu območja. Občina Sevnica izvede interventna sanacijska dela v višini 22.754,10 evrov z vključenim DDV in ob parceli uredi odvodnjavanje s kanaletami v vrednosti 32.002,88 evrov z DDV. Strošek sanacije torej znaša 54.756,98 evrov.
  • Zaradi pojava nestabilnosti med gradnjo se na terenu izvedejo dodatne geološke vrtine z inklinometri. Na podlagi meritev, spremljanja stanja in laboratorijskih analiz vzorcev se določijo nadaljnji stabilizacijski ukrepi, načrtovani za leto 2019.

2019

  • Metod Kranjc posreduje vmesno poročilo glede nestabilnosti terena na območju gradnje.
  • Občina Sevnica naroči dodatno mnenje geologinje dr. Ane Petkovšek iz Fakultete za geologijo.
  • Izdelana je dokumentacija za ureditev površinske odvodnje, ki se tudi izvede.
  • V projekt se kot svetovalec vključi dr. Stanislav Škrabl.
  • Načrtovana je priprava dopolnjene projektne dokumentacije do konca leta 2019 in izvedba sanacije v letu 2020.

PRIL 5: Drugo začasno mnenje k problematiki nestabilnosti terena in dodatnih geomehanskih preiskav v območju predvidene izgradnje nogometnega igrišča z atletskim stadionom

2020–2021

  • Potekajo geološko-geotehnične preiskave. V letu 2021 je izdelano strokovno mnenje, ki za sanacijo predvideva izvedbo podporne konstrukcije oziroma sidrane armirano-betonske pilotne stene, kot jo že leta 2007 predvidi prvotno geološko poročilo.
  • Pridobljeno dodatno strokovno mnenje s strani podjetja GEOENG & Co. d. o. o., dr. Dragotin Ocepek, univ.dipl.inž.geol., pripravi načrt sanacije terena, ki predvideva izvedbo globoko temeljene sidrane konstrukcije z ureditvijo odvodnjavanja.

2023

  • Občina Sevnica uredi začasno javno parkirišče, ki ob večjih dogodkih v Športnem domu Sevnica zelo dobro služi svojemu namenu.

Zaključki

Občinska uprava Občine Sevnica je političnim odločevalcem predložila vse potrebne dokumente in strokovne dokaze glede optimalne izbire lokacije stadiona ter nato glede optimalnega obsega predvidenih športnih objektov. Glede na odločitve občinskega sveta in delovnih teles občinskega sveta je za izvedbo projekta sledila stroškovno in izvedbeno optimalnim možnostim in dosledno upoštevala strokovna mnenja projektantov. Kljub temu je prišlo do destabilizacije območja, ki pa zagotovo ne bi bila tako močno izražena, če bi se upoštevalo možnosti ureditve krajše, 350-metrske krožne tekaške steze.

Nadaljevanje aktivnosti

Občina Sevnica je v proračunu za leto 2025 zagotovila del sredstev za začetek postopka spremembe veljavnega občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN) za območje stadiona. Celotno območje, ki je bilo z nakupom vseh zemljišč namensko zaokroženo, predstavlja velik potencial za nadaljnji razvoj športa in rekreacije – tako za mesto Sevnica kot celotno občino. Gre za logično nadaljevanje že zgrajenih objektov, kot sta bazen in športni dom.

Pred začetkom postopka spremembe prostorskega akta bo pripravljena projektna naloga za ureditev območja, ki bo služila kot strokovna podlaga za spremembo OPPN. Projektna naloga bo pripravljena v letošnjem letu in usklajena z nosilci športnih dejavnosti. Teče tudi postopek za spremembo občinskega prostorskega načrta (OPN).

Projektna naloga bo upoštevala prostorske možnosti in dejansko stanje na terenu ter sledila strokovnim usmeritvam in načelom optimizacije stroškov gradnje športno-rekreacijskih objektov. Temeljila bo na razvoju potreb športnih dejavnosti, tako v mestu Sevnica kot na ravni celotne občine.

Območje je del mesta, ki je namenjen športu in rekreaciji. Na njem bo vzpostavljena sodobna zasnova športno-rekreacijskega parka. Po spremembi OPPN bo lahko stekla fazna ureditev območja in postopna realizacija projekta, in sicer v skladu s proračunskimi možnostmi ter predvsem z možnostmi pridobivanja sofinancerskih sredstev pristojnega ministrstva in evropskih skladov.

kuvertaNaroči se na e-novice