Na novinarski konferenci predstavili monografijo Sevniška salamiada - 60 let

27. 5. 2021 • Novice Društvo salamarjev Sevnica v letošnjem letu praznuje 60 let delovanja. Pomemben znanilec jubileja, ki je prizadevanja in dosežke številnih generacij za vedno zapisal v družbeno zgodovino, je novo izdana monografija »Sevniška salamiada – 60 let« avtorja Oskarja Zorana Zeliča, ki jo je izdalo sevniško društvo salamarjev. Monografija, ki obsega celovito predstavitev nastanka salamijade, njenega razvoja in ljubiteljskega delovanja sevniških salamarjev, je bila premierno predstavljena na današnji novinarski konferenci v atriju sevniškega gradu.

Napredek v stalnosti kakovostne izdelave salam je sevniško salamijado popeljal na mesto tako najstarejše kot tudi najpomembnejše salamijade v Sloveniji. Partnerstvo s tujimi mesti, ki imajo podobna ocenjevanja in festivale, pa je prineslo široko prepoznavnost in vpetost v mednarodni prostor.

Na današnji novinarski konferenci v soorganizaciji Občine Sevnica, KŠTM Sevnica, Kmečke zadruge Sevnica in Društva salamarjev Sevnica je bila nova monografija tudi premierno predstavljena, hkrati pa so govorci spregovorili o pomenu salamiade v širšem gastronomskem in turističnem smislu.

DSC_0266

Predsednik Društva salamarjev Sevnica Zdravko Mastnak je predstavil poudarke društvenega dela, avtor monografije Oskar Zoran Zelič je predstavil novo knjižno delo in vsebine monografije, direktor Kmečke zadruge Sevnica Janko Skube pa je spregovoril o sodelovanju med društvom in zadrugo tudi v povezavi s krepitvijo prepoznavnosti tradicionalne sevniške salame.

Župan Srečko Ocvirk in direktorica KŠTM Sevnica Mojca Pernovšek sta se osredotočila predvsem na povezovanje prepoznavnosti sevniške salame v širšo turistično ponudbo občine Sevnica, s poudarkom na prihajajočih dogodkih, med njimi Festivala modre frakinje in Festivala Sevniško grajsko poletje 2021.

DSC_0265