Tedenske novice 13. 1. 2023

13. 1. 2023 • Tedenske novice

Na regijskem dogodku predstavili analizo dostopnosti prostora

V sredo, 11. januarja 2023, je v Novem mestu potekal dogodek »Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi« za občine Dolenjske in Posavske regije.

Dogodek je bil namenjen predstavitvi dosedanjih izkušenj v projektu sodelujočih občin iz obeh regij in izvajalcev projekta, Ministrstva za infrastrukturo in Geodetskega inštituta Slovenije. V projekt »Dostopnost prostora: Za samostojno mobilnost v urbanem okolju« je vključenih 60 slovenskih občin, ki stremijo k izboljšavam lokalnega prostora na način, da je primerno prilagojen oziroma dostopen za osebe z oviranostmi. Občina Sevnica je k projektu pristopila v lanskem letu.

Vodja projekta na Geodetskem inštitutu Slovenije, mag. Roman Rener, je zbranim predstavil načrtovane aktivnosti projekta. Te vključujejo izpolnjevanje zavez in zahtev po dostopnosti, ki omogoča orientacijo, navigacijo in multimodalnost mobilnosti, ki jo projekt vpeljuje z enotnimi standardi zajema in obdelave podatkov o dostopnosti urbanih občinskih prostorov. Za prihodnost je napovedal širjenje projekta, ki bo vključeval dostopnost in mobilnost v petih okoljih človekovega bivanja: socialnem, zunanjem, notranjem, virtualnem in spletnem. Kot bistveno uporabno vrednost projekta je izpostavil načrtovanje t.i. predpotovanja oseb na invalidskih vozičkih, ki morajo svoje vsakdanje poti natančno načrtovati vnaprej z namenom, da do želenega cilja prispejo brez nepremostljivih ovir, kot so denimo stopnice ali preozki prehodi. Strokovni sodelavec inštituta Jani Demšar je predstavil proces nabora terenskih podatkov o dostopnosti urbane infrastrukture.

V nadaljevanju dogodka so proces zbiranja podatkov o dostopnosti prostora predstavili predstavniki MO Novo mesto in predstavniki lokalnih invalidskih društev. Predsednik Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Novo mesto Janez Kermc je poudaril pomen načrtovanja postavitve premičnih in nepremičnih urbanističnih elementov v mestu na način, da ne bodo nepričakovano ovirali poti občanov, ki se sprehajajo z belo palico. Član društva paraplegikov Dolenjske, Bele krajine in Posavja Jože Cimrmančič je izpostavil, da se za omogočanje dostopnosti novejših gradenj v mestu občinska uprava posvetuje z njihovimi člani, kar je zelo dobrodošlo. Predsednik Društva oseb z izgubo sluha Dolenjske in Bele Krajine Vladimir Kastelec pa je poudaril, da je okvara sluha nevidna oviranost, zato se pogosto ne pomisli na dostopnost do informacij za gluhe in naglušne ljudi, ki potrebujejo bodisi tolmača v slovenski znakovni jezik, saj je to materni jezik gluhih, ali pa dodatne tekstovne opise, če so informacije podane ustno oziroma na audio posnetku.

Poleg fizične dostopnosti so na dogodku predstavili tudi projektne aktivnosti na področju ozaveščanja o spletni dostopnosti. Strokovnjakinja za spletno dostopnost z Beletrine, ki je podizvajalec projekta, Maša Malovrh je predstavila izsledke izvedenih analiz dostopnosti spletnih mest v projektu sodelujočih občin s fokusom na občinah širše zasavske in savinjske regije. Rezultati analiz kažejo, da je na področju spletne dostopnosti še veliko prostora za izboljšanje. V nadaljevanju projekta bodo izsledke analiz predstavili posameznim vključenim občinam z namenom ustrezne prilagoditve občinskih spletišč.

Projekt je pospešitev prizadevanj Občine Sevnica in drugih upravljavcev lokalnega prostora, ki z različnimi izvedenimi aktivnostmi že omogočajo boljšo dostopnost za osebe z oviranostmi. Projekt bo dodatno pripomogel k nadaljevanju tovrstnih aktivnosti, ki izboljšujejo dostopnost in vsakodnevne poti za vse družbene skupine, ki sobivajo v lokalnem okolju.

Pričetek gradnje novega rondoja v Šmarju

V teh dneh so se pričela gradbena dela za rekonstrukcijo križišča, ki Industrijsko cono Sevnica povezuje z regionalno cesto Boštanj–Planina.

Na regionalno cesto je navezan novo zgrajeni nadvoz čez trebanjsko železnico, ki ga je v lanskem letu v sklopu projekta »Komunalno opremljanje v PC Sevnica« realizirala Občina Sevnica.

Za primerno ureditev prometnih tokov bo križišče rekonstruirano v krožišče, s čimer bo zagotovljena pretočnost prometa in omogočen nadaljnji razvoj Industrijske cone Sevnica.

Nosilec projekta je Direkcija Republike Slovenije za infrastrukturo, Občina Sevnica pa je soinvestitor.
Občina Sevnica bo o poteku projekta in načrtovanih cestnih zaporah tekoče obveščala.

Spomnimo: novi e-naslovi občinske uprave in krajevnih skupnosti

Občina Sevnica je s 1. januarjem 2023 poenotila elektronske naslove občinske uprave in krajevnih skupnosti.

Novi e-naslov občinske uprave:

Novi e-naslovi krajevnih skupnosti: