S povezovanjem vodovodov do zanesljive preskrbe z vodo v občini Sevnica

10. 10. 2023 • Novice

EU sklad KOHEZIJA_LOGO_WEB        Povezujemo vodovode_LOGO_mini_WEB

V letošnjem letu se zaključuje projekt »Hidravlične izboljšave v občini Sevnica« v sklopu katerega so bili uspešno povezani vodovodni sistemi levega in desnega brega reke Save. Povezava vodovodnih sistemov omogoča zanesljivo oskrbo s kakovostno pitno vodo za več kot 11.000 prebivalcev sevniške občine.

Večletni projekt je potekal na več območjih, natančneje na osmih odsekih. Zgrajena je bila povezovalna hrbtenica obstoječih vodovodnih sistemov v skupni dolžini dobrih 21 kilometrov. Na območju vodovoda Nova gora je bila na odseku Preska–Lukovec zgrajena nova trasa vodovoda v dolžini 1500 metrov. Na območju vodovoda Sevnica je bila na odseku Log–Orle zgrajena trasa v dolžini 2500 metrov, na tem odseku je zgrajeno tudi novo prečrpališče Log. Uspešno sta povezana vodovod Šentjanž in vodovod Krmelj, gradnja vodohrana Šentjanž s prostornino okoli 90 kubičnih metrov je prav tako zaključena. Na odseku Metni Vrh–Drožanje je bila urejena povezava med vodovodom Zabukovje in vodooskrbnim sistemom Sevnica, s povezovalno traso v skupni dolžini 6000 metrov. V dolžini 6500 metrov je bila urejena povezava vodovodov Sevnica–Breg–Loka. Ureditev vodovoda Handija je potekala na trasi dolžine okoli 3000 metrov.

Z ureditvijo povezav med posameznimi vodovodnimi sistemi so se lahko opustili številni manj zanesljivi površinski vodni viri. Tako so krajani Brega, Šentjurja, Razborja, Lisc in Jelš, ki so do nove ureditve vodo črpali iz studencev, vodne vire pa so upravljali vaški vodovodni odbori, po novem priključeni na vodovodni sistem Sevnica–Breg–Loka. Na ta sistem so zdaj priključeni tudi krajani Cerja, Zleteč, Jelš Ledine in Okroglic. Izvedena je bila izgradnja povezovalnega cevovoda med zajetjem Dolna in Okroglicami, priključitev na obstoječi cevovod Lisce–Breg in izgradnja cevovoda za priključitev naselja Šentjur. Na odseku Dolna–Cerje je bil zgrajen tudi nov vodohran s prostornino 40 kubičnih metrov. Povezovanje vodovodov na tem območju je bilo zasnovano tako, da bo v prihodnosti na vodovod mogoče priključiti tudi vodooskrbna sistema Račica in Loka, ki nista bila vključena v projekt hidravličnih izboljšav.

Na enotni vodovodni sistem so povezana tudi naselja Kosimerni Dol, Klanc, Priklence in Handija. Krajani Handije so se do nove ureditve oskrbovali z vodnimi viški vodovodna Stranje–Dolenji Leskovec iz Mestne občine Krško. Novi cevovod za naselje Handija je bil priključen na obstoječi cevovod v Kosimernem Dolu, ki vodi iz Podvrha in se napaja iz vodnega vira Podskalica. Podskalica je vodni vir za vodovodni sistem Sevnica.

Gradnja vodovoda na HandijiGradnja vodovoda na Handiji

Podpora Evropske unije in državnega proračuna za realizacijo projekta je znašala 2.593.618,79 evrov. Kohezijski sklad je za realizacijo projekta prispeval 2.204.575,97 evrov, Republika Slovenija pa 389.042,82 evrov. Gradbena dela je izvedlo javno podjetje Komunala d.o.o. Sevnica.

V sklepni fazi projekta potekajo priključitve na novo povezani vodovodni sistem. Na skupni sistem bo priključenih dodatnih 810 prebivalcev,  od tega bo 406 prebivalcev priključenih na odseku, ki je povezal vodovode Sevnica–Breg–Loka. Na območju Šentjanža se bo na skupni vodovodni sistem na novo priključilo 130 prebivalcev, na območju naselja Lukovec 187 prebivalcev, na območju Pokleka 72 prebivalcev ter na območju Metnega Vrha 15 prebivalcev.

Projekt sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Kohezijskega sklada.

Članek je bil objavljen tudi v oktobrski številki Grajskih novic: S povezovanjem vodovodovd do zaneseljive preskrbe z vodo v občini Sevnica