Gumb išči|

Zapri iskalnik

Tedenske novice 19. 1. 2024

19. 1. 2024 • Tedenske novice

Zimska služba in dinamika čiščenja cest


Naselja in zaselki v sevniški občini se razprostirajo na od 180 do okoli 700 metrov nadmorske višine. V zadnjem obdobju so v nižjih predelih občine snežne razmere na cestah ob milih zimah relativno redek pojav. Kljub temu pa so bile skladno s ciljem zagotavljanja prevoznosti cest v vseh letnih časih že ob začetku zimske sezone izvedene priprave na izvajanje zimske službe. Ta je ob prvem obilnejšem sneženju, ki je danes zajelo skoraj celotno državo, pričela z delom.

Zimsko službo v sklopu vzdrževanja lokalnih cest in javnih poti skupaj s podizvajalci izvaja Javno podjetje Komunala d. o. o. Sevnica. Na Logu, pri Centralni čistilni napravi Sevnica, je od leta 2015 urejen objekt za skladiščenje soli in peska. Za vsakoletno izvajanje zimske službe Komunala Sevnica nabavi in porabi od 400 do 500 ton soli in od 700 do 900 kubičnih metrov peska. V svojem naboru plužnih enot ima Komunala Sevnica 4 tovorna vozila in 5 traktorjev, ki so opremljeni s plugi in posipalci. Zimsko službo izvajajo v sodelovanju s trinajstimi podizvajalci.

Komunala Sevnica izvaja posipavanje in pluženje na okoli 253 kilometrih lokalnih cest in 382 kilometrih javnih poti, skupaj torej 635 kilometrov cest. Za pluženje na regionalnih cestah na območju občine Sevnica je na podlagi koncesijske pogodbe zadolženo podjetje CGP d. d. Novo mesto.

Dinamiko čiščenja cest opredeljujejo določbe Pravilnika o rednem vzdrževanju javnih cest (Ur. list RS, št. 38/2016), ki veljajo za območje celotne države. Pravilnik opredeljuje, da je prevoznost cest zagotovljena, če višina snega na občinskih cestah ne presega 15 cm, promet pa je možen z uporabo zimske opreme vozil. Glede na pravilnik je za vse, ki pozimi vozijo po cestah s klancem nad 10 odstotkov, prevoznost zagotovljena, če je promet mogoč z uporabo snežnih verig. Verige bi tako morale biti sestavni del obvezne opreme vozil predvsem tistih, ki prebivajo v višje ležečih predelih občine.

V sevniški občini se pluženje in čiščenje cest izvaja skladno s prioritetami vzdrževanja prevoznosti posameznih cest v zimskih razmerah oziroma po t.i. prednostnih razredih, v katerih so ceste razvrščene glede na kategorijo, gostoto in strukturo prometa ob upoštevanju predvsem javnega avtobusnega prometa in geografske lege ceste.

Občina Sevnica poziva vse voznike, da redno vzdržujejo zimsko opremo svojih vozil in da po potrebi tudi obnovijo znanje vožnje v snežnih razmerah. Za varnost vseh udeležencev v prometu pa je še najbolj pomembno, da vozniki prilagodijo hitrost vožnje glede na aktualne razmere na cestah.

 

Na osrednjem regijskem dogodku predstavili temeljne aktivnosti projekta Omogočanje multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi


V začetku tedna je v prostorih Mestne občine Krško potekal regijski dogodek na temo omogočanja multimodalne mobilnosti oseb z različnimi oviranostmi. Projekt se izvaja pod okriljem Ministrstva za okolje, podnebje in energijo in Geodetskega inštituta Slovenije od leta 2016. V projekt je vključenih že več kot 70 občin, med njimi tudi Občina Sevnica.

Multimodalna mobilnost se osredotoča na inkluzivno oblikovanje prostora. Poglavitni cilj projekta je torej izboljšati kvaliteto življenja na področju mobilnosti in dostopnosti osebam z različnimi oviranostmi.

Občina Sevnica je k projektu pristopila v letu 2022. V letu 2023 je bil na območju somestja Sevnice in Boštanja izveden prvi terenski popis ter analiza prostora. Podatki so bili vneseni v javno dostopen interaktivni zemljevid, ki v prvi vrsti služi kot orodje za načrtovanje poti za osebe z oviranostmi. Spletni pregledovalnik predstavlja tudi pomembno bazo podatkov za urejevalce lokalnega prostora, ki načrtujejo posege, obnove, rekonstrukcije in druge spremembe infrastrukture.

Na regijskem dogodku je zbrane uvodoma pozdravil župan Mestne občine Krško Janez Kerin in predstavil aktivnosti, ki jih občina izvaja na področju urejanja in dostopnosti prostora za vse družbene skupine. Projekt so nato predstavili Vojmir Drašler iz Ministrstva za okolje, podnebje in energiji ter mag. Roman Rener in Marina Lovrić iz Geodetskega inštituta Slovenije. Alojša Škaper, zajemalec podatkov na terenu na invalidskem vozičku, je predstavil svoj pogled na različne ovire v prostoru, ki jih posamezniki brez oviranosti po veliki večini sploh ne opazijo. K besedi je bil povabljen tudi predstavnik Društva paraplegikov Dolenjske, Bele krajine in Posavja Mirko Sintič, ki je poudaril, da se lokalni prostor za invalidne osebe nenehno izboljšuje. V sklepnem delu dogodka je Sabina Janičijević iz Založbe Beletrina predstavila še spletno dostopnost, ki se osredotoča na enakopraven dostop do digitalnih vsebin za vse družbene skupine.

Občina Sevnica postopoma oziroma skladno z zmožnostmi odpravlja arhitektonske ovire v lokalnem prostoru. Aktivno se odziva na pobude Društva invalidov Sevnica in posameznih občanov. V preteklem obdobju je finančno podprla tudi ureditve klančin za dostop invalidnih oseb do večstanovanjskih zgradb v Naselju heroja Maroka v Sevnici in ureditev dostopa oziroma javne poti do družinske hiše na Artem za ustrezen dostop osebe z oviranostjo. Hkrati prilagaja tudi spletne vsebine skladno s standardi in zakonodajnim okvirjem.

kuvertaNaroči se na e-novice