Gumb išči|

Zapri iskalnik

Tedenske novice 2. 2. 2024

2. 2. 2024 • Tedenske novice

Poročilo 12. redne seje Občinskega sveta Občine Sevnica


V sredo, 31. januarja 2024, so se članice in člani Občinskega sveta Občine Sevnica v Kulturni dvorani Sevnica zbrali na svoji 12. redni seji. Osrednje teme seje so bile proračun Občine Sevnica za leto 2024 in s tem povezana letna programa športa in kulture, elaborati o oblikovanju cen za izvajanje storitev javne službe ter občinski program varnosti v okviru dela in pristojnosti medobčinskega inšpektorata.

Seznanili so se z letnim poročilom o delu medobčinskega inšpektorata. Skupni prekrškovni organ  občinskih uprav občin Bistrica ob Sotli, Brežice, Krško, Radeče in Sevnica (SPO) deluje od leta 2009. Martin Cerjak, vodja SPO, je v poročilu za leto 2023 izpostavil rezultate dela občinskega redarstva, ki je izvajalo stalne nadzore mirujočega prometa in spoštovanja prometne signalizacije, predstavil je nekatere skupne aktivnosti, ki jih SPO izvaja s Policijo, predstavil statistiko meritev prekoračenih hitrosti, statistiko odstranitev neregistriranih vozil iz javnih površin ter statistiko obravnavanih zadev občinske inšpekcije. Občinskemu svetu je predstavil tudi načrt dela za leto 2024. Cilji vseh nadzorov bodo tudi v tem letu zagotavljati večjo varnost udeležencev v prometu, s posebnim poudarkom na ranljivejših skupinah, torej pešcih in kolesarjih.

Martin Cerjak je predstavil tudi Oceno izvajanja občinskega programa varnosti za leto 2023. Gre za temeljni strateški dokument, v katerem so opredeljena izhodišča za zagotavljanje varnosti prebivalcev sevniške občine na področjih, za katera je pooblaščeno redarstvo, ki deluje v okviru Medobčinskega inšpektorata in se posodablja vsako leto.

Člani in članice sveta so potrdili predlagane elaborate o oblikovanju cen izvajanja storitev javne službe v občini Sevnica za oskrbo s pitno vodo, odvajanje komunalne in padavinske vode, odvajanje in čiščenje odpadne vode, ravnanje z odpadki in 24-urno dežurno službo v okviru pogrebne dejavnosti. Cene teh storitev se oblikujejo na podlagi Uredbe o metodologiji za oblikovaje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja in Uredbe o metodologiji za oblikovanje cen 24-urne dežurne službe, katerim morajo slediti vsa komunalna podjetja v državi. Na vzorčnem izračunu za primer 4-članske družine, ki koristi vse komunalne storitve, podražitev znaša 7,3 %.

Sledila je obravnava predloga Odloka o proračunu Občine Sevnica za leto 2024. Po opravljeni obravnavi osnutka na pretekli seji, analizi podanih predlogov in pobud, obravnavi na delovnih telesih je Občinski svet Občine Sevnica predlog odloka sprejel. V proračun je bil vključen tudi amandma, s katerim se zvišuje višina načrtovanih prihodkov in odhodkov od prodaje stavbnih zemljišč, zvišujejo se sredstva, namenjena podpori športa in kulture, uravnoteženo pa se zmanjšujejo sredstva iz splošne proračunske rezervacije. Prihodkovna stran občinskega proračun za leto 2024 tako znaša 23,6 milijonov evrov. Skupna višina odhodkov proračuna znaša 25,8 milijonov evrov. Poleg zagotavljanja primernega standarda izvajanja vseh javnih nalog in služb s področij predšolske vzgoje in šolstva, socialnega varstva, vzdrževanja javne cestne in komunalne infrastrukture in drugih obveznih nalog, se s sprejetim proračunom nadaljuje investicijski cikel. Skupni obseg naložb je 8,6 milijona evrov. Osrednji investicijski projekt v letu 2024 je dokončanje gradnje nove šole za otroke s posebnimi potrebami Ane Gale Sevnica. Ob tem so v načrtu ureditve športnih površin pri osnovnih šolah v Šentjanžu in na Blanci. Po pretečenem okoljevarstvenem moratoriju se bo nadaljeval projekt izgradnje dveh novih mostov čez potok Hinja v Krmelju. Občina Sevnica tudi pričakuje pozitivni sklep Vlade RS za sofinanciranje izgradnje kanalizacije in čistilne naprave v Loki pri Zidanem Mostu. Ostali projekti ustrezno sledijo potrebam v lokalnem prostoru. Med njimi so projektiranje kolesarskih povezav, komunalno opremljanje poslovnih in stanovanjskih con in prostorsko načrtovanje za ustvarjanje pogojev za razvoj gospodarstva in stanovanjsko gradnjo. Pomemben del proračuna je tudi podpora strateškim projektom, ki jih na območju sevniške občine načrtuje Republika Slovenija, med njimi so projektiranje II. faze protipoplavnih ureditev na potoku Sevnična, celovita obnova območja Železniške postaje Sevnica, rekonstrukcija regionalne ceste Šentjanž–Glino ter izgradnja mostu čez Savo na Logu.

Občinski svet je potrdil predlagani Odlok o dodeljevanju enkratne občinske denarne pomoči v občini Sevnica. Odlok je nadgradnja obstoječega pravilnika, ki ureja to področje. Z novim odlokom so natančneje opredeljeni pogoji za pridobitev enkratne občinske denarne pomoči, med drugim je določeno, da so upravičenci posamezniki in družine, ki imajo poleg slovenskega državljanstva najmanj 6 mesecev prijavljeno stalno prebivališče v občini Sevnica, kjer dejansko tudi živijo. Občinska denarna pomoč po novem znaša največ 600 evrov, razen v primeru izrednih okoliščin, v katerih lahko strokovne službe posamezniku ali družini v hudi materialni stiski dodelijo več sredstev, največ 100 % od osnovnega zneska.

V sklepnem delu seje je bilo predstavljeno še poročilo o prihodkih Občine Sevnica iz naslova omejitve dedovanja in poročilo o izdanih listinah Občine Sevnica za preteklo leto.

 

Predstavnikom Ministrstva za vzgojo in izobraževanje predstavili projekt gradnje nove OŠ Ane Gale Sevnica


V četrtek, 1. februarja, so Sevnico obiskali predstavniki Ministrstva za vzgojo in izobraževanje. Ravnatelj OŠ Ane Gale Sevnica Gregor Pirš je skupaj z županom Srečkom Ocvirkom in vodjo Oddelka za družbene dejavnosti na Občini Sevnica Mojco Sešlar predstavil projekt gradnje nove osnovne šole za otroke s posebnimi potrebami, ki se gradi v središču Sevnice.

Z vršilcem dolžnosti generalnega direktorja Direktorata za predšolsko vzgojo in osnovno šolstvo Radom Kostrevcem, vodjo Sektorja za izobraževanje otrok s posebnimi potrebami mag. Polono Šoln Vrbinc in njeno sodelavko Ksenijo Švalj so se pogovarjali o mreži in organiziranosti šol, ki so namenjene izobraževanju otrokom s posebnimi potrebami, sistemskem financiranju in vzdrževanju. Občina Sevnica je podala tudi pobudo za ustrezno določitev osnovnih kriterijev oziroma smernic, ki bi bile v pomoč projektantom pri pripravi projektov novogradenj šol, saj se objekti za otroke s posebnimi potrebami po svoji funkcionalnosti precej razlikujejo od osnovnošolskih objektov, v katerih se izvaja splošna vzgoja in izobraževanje.

Po opravljenem terenskem ogledu na gradbišču nove OŠ Ane Gale Sevnica so predstavniki Ministrstva za vzgojo in izobraževanje označili projekt gradnje šole za izjemno dobro pripravljen, zato bo projekt gradnje služil kot vzorčni primer dobre prakse za pripravo splošnih smernic za gradnjo tovrstnih objektov.

Predstavniki ministrstva so izpostavili tudi pomen umestitve OŠ Ane Gale Sevnica, ki se nahaja v središču mesta in je v neposredni bližini druge osnovne šole, športne dvorane, knjižnice, zdravstvenega doma, varstveno-delovnega centra za odrasle s posebnimi potrebami in doma za starejše občane. S tem bo mladim, ki bodo izobraževanje opravili v okviru OŠ Ane Gale, omogočeno povezovanje in vključevanje družbo, hkrati pa so vse ključne storitve na dosegu roke. S to umestitvijo mladi tako niso odrinjeni na rob mesta, ampak so vključeni v vsakodnevno dogajanje, kar pomembno pripomore k njihovem vključevanju v družbeno življenje.

Gradnja nove OŠ Ane Gale Sevnica poteka od leta 2022. Projekt v pogodbeni vrednosti 4.031.260,75 evrov sofinancirata Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje ter Eko sklad. Gradbena dela, ki jih izvaja podjetje Kostak d. d. iz Krškega, bodo zaključena v prvi polovici letošnjega leta, sledilo bo opremljanje notranjih prostorov. Vselitev v novo šolo je načrtovana z začetkom šolskega leta 2024/2025.

Občina Sevnica je ena redkih slovenskih občin, ki gradi novo šolo za otroke s posebnimi potrebami. Objekt je izjemnega pomena, saj bo poleg zagotovitve ustreznih prostorov za izvajanje prilagojenih izobraževalnih programov otrokom in mladim s posebnimi potrebami zagotovil boljše in prijaznejše pogoje za vključevanje v lokalno okolje. 

 

S projektom KNOFcycle do učinkovitega recikliranja oblačil


Tekstilni odpadki so postali najhitreje naraščajoča vrsta odpadkov v Evropski uniji. Ločeno zbiranje odpadnega tekstila in oblačil bo s 1. januarjem 2025 postalo obvezno v vseh članicah EU. V Zbirnem centru za odpadke v Sevnici je namenski zabojnik za odpadni tekstil dostopen že vrsto let. Za še bolj učinkovito ravnanje z odpadnim tekstilom pa je Komunala d. o. o. Sevnica ob podpori Občine Sevnica pristopila k programu učinkovitega recikliranja oblačil, pri katerem sodeluje z zavodom KNOF in Staro šolo Sevnica.  

Projekt KNOFcycle je namenjen osveščanju o možnostih ponovne uporabe oblačil ob upoštevanju primernih standardov ohranjenosti posameznih kosov tekstila. Ekipa Stare šole Sevnica je za ta namen ustvarila KNOFcycle box, kartonasto škatlo, ki je namenjena pripravi oblačil, ki jih posameznik ali družina več ne potrebuje, hkrati pa so čista in dovolj ohranjena, da jih je mogoče ponuditi kot oblačila iz druge roke v butiku ponovne uporabe. Komunala Sevnica omogoča brezplačen prevzem škatle KNOFcycle box v Zbirnem centru za odpadke, na svojem sedežu in v butiku ponovne uporabe, Stari šoli Sevnica. Ta se od 1. februarja 2023 nahaja na novi lokaciji, na Prešernovi ulici 3.

Projekt v prvi vrsti vzpostavlja učinkovit sistem zbiranja rabljenih oblačil in raznih modnih dodatkov ter hkrati zmanjšuje količino tekstilnih odpadkov. Ob tem je pomembno poudariti tudi, da zabojniki za mešane odpadke niso namenjeni za odlaganje odsluženih in poškodovanih tekstilnih izdelkov, saj je te mogoče odložiti v namenski zabojnik v Zbirnem centru za odpadke.

 

Družabni konec tedna v Boštanju


Nocoj bodo ob 18. uri v TVD Partizan Boštanj obeležili praznik Krajevne skupnosti Boštanj. Zbrane bosta pozdravila predsednik Sveta KS Boštanj Vincenc Knez in župan Srečko Ocvirk, podeljena bodo tudi priznanja Sveta KS Boštanj. Kulturni program bodo sooblikovali Oktet Jurij Dalmatin ter učenke in učenci Osnovne šole Boštanj.

Jutri, 3. februarja, Turistično društvo Boštanj organizira 9. Mišnjakov večer. Kulinarično obarvano prireditev bo popestrila pokušina štrudljev izpod rok članic Društva kmetic Sevnica. Osrednja gostja bo zmagovalka tekmovanja Masterchef Slovenija 2023 Zala Pungeršič.

 

50 let Društva invalidov Sevnica


Društvo invalidov Sevnica v soboto, 3. februarja, prireja slovesnost ob 50. obletnici delovanja društva. Priložnostni dogodek bo v prostorih Osnovne šole Sava Kladnika Sevnica ob 15. uri.

 

Teden kulture v občini Sevnica


V času slovenskega kulturnega praznika bodo kulturno obarvani dogodki popestrili družbeno in družabno dogajanje tudi v sevniški občini.

Že nocoj bo ob 18.30 v Kulturni dvorani Sevnica koncert Pihalnega orkestra Glasbene šole Sevnica z dirigentom Francem Lipovškom.

Na predvečer slovenskega kulturnega praznika, 7. februarja, bo v Kulturni dvorani Sevnica potekala osrednja slovesnost s podelitvijo Prešernovih plaket in priznanj Zveze kulturnih društev Sevnica, ki jih bo podelil predsednik Jože Novak. Zbrane bo pozdravil župan Srečko Ocvirk, osrednja gostja in slavnostna govornica pa bo novinarka in zgodovinarka dr. Rosvita Pesek.  V preddverju dvorane bo na ogled razstava izbranih likovnih del XXIII. Mednarodnega sevniškega likovnega shoda Grad 2023.

Na dan slovenskega kulturnega praznika, 8. februarja, bo od 10. do 13. ure odprt Brivsko-frizerski salon Kreutz. Obiskovalcem bo predstavljena zgodovina salona, potekali bodo vodeni ogledi. Od 15. do 18. ure bo na Gradu Sevnica dan odprtih vrat, ob 15.30 bo potekal voden ogled gradu. Ob 18. uri bo v Albert Felicijanovi dvorani otvoritveni dogodek razstave ARTEKO Šentjanž. V Mosoconovi galeriji se bo s svojimi deli predstavilo 25 slikarjev, kiparjev in fotografov iz sevniške občine in širše. Na otvoritvenem dogodku bo z recitalom nastopila Violeta Tomić, dogodek pa bodo glasbeno obarvali Vladimir Janc in Big band Sevnica. Vsi dogodki so brezplačni.

kuvertaNaroči se na e-novice