Gumb išči|

Zapri iskalnik

Tedenske novice 22. 3. 2024

22. 3. 2024 • Tedenske novice

Poročilo 13. redne seje občinskega sveta


Članice in člani Občinskega sveta Občine Sevnica so se na 13. redni seji, ki je potekala na sevniškem gradu, seznanili z delom nadzornega odbora in Regionalne razvojne agencije Posavje, prisluhnili predstavitvi projekta načrtovane nadgradnje sevniške železniške postaje in obravnavali dva predloga občinskih prostorskih načrtov.   

Direktorica Regionalne razvojne agencije Posavje mag. Nataša Šerbec je občinskemu svetu predstavila učinke poslovanja agencije v letu 2023 in izpostavila pet ključnih projektov, to so Dogovor za razvoj regije, PONI Posavje, Posavje polno priložnosti, LAS Posavje 2021–2027 in ribiški LAS Posavje 2021–2027.

Članica Nadzornega odbora Občine Sevnica Zdenka Dernovšek je predstavila delo odbora v letu 2023 ter letni program dela in finančni načrt za leto 2024. Nadzorni odbor je lani izvedel 9 rednih sej, na podlagi sprejetega letnega načrta pa so članice in člani opravili tri nadzore, in sicer dva nadzora v okviru dela občinske uprave in en nadzor v okviru posrednega proračunskega porabnika – vzgojno izobraževalnega zavoda. Večje nepravilnosti pri poslovanju niso bile ugotovljene.

Predstavnik SŽ – Projektivno podjetje Ljubljana d. d. mag. Edvin Hadžiahmetović je članicam in članom sveta predstavil načrtovane posodobitve Železniške postaje Sevnica. Poglavitni namen posodobitve je povečanje stopnje varnosti potnikov, saj je pod železniško progo predvidena ureditev podhoda za dostop na peronsko infrastrukturo in dostop do območja industrijske cone. Zaradi zmanjšanja števila tirov na območju postaje se bo sprostil prostor za ureditev dodatnih parkirnih mest, dostop do postajne infrastrukture pa bo omogočen tudi osebam z oviranostmi.

V sklepnem delu seje sta bila obravnavana dva predloga občinskih prostorskih načrtov in sicer za območje Poslovne cone Krmelj II in za izkoriščanje mineralne surovine na območju Kaplje vasi. Oba predloga sta bila potrjena, s tem pa je omogočen nadaljnji razvoj dejavnosti na obeh območjih.

 

Občinski svetniki prisluhnili predstavitvi načrtovanih ureditev širšega območja Železniške postaje Sevnica


Na 13. redni seji Občinskega sveta Občine Sevnica je mag. Edvin Hadžiahmetović, predstavnik SŽ – Projektivno podjetje Ljubljana d. d., predstavil načrtovane posodobitve Železniške postaje Sevnica.

Občina Sevnica si že več let prizadeva za usklajeno sodelovanje med investitorjem projekta, Direkcijo RS za infrastrukturo, Slovenskimi železnicami in lokalno skupnostjo, ter za umestitev vseh novosti, ki bodo pozitivno prispevale tako k prometni pretočnosti kot tudi k varnosti vseh udeležencev v prometu na širšem območju železniške postaje. S tem namenom je v letu 2018 pripravila Koncept ureditve območja železniške postaje Sevnica, ki je bil tudi temeljna podlaga za pripravo projektne naloge za izdelavo projektne dokumentacije za nadgradnjo železniške postaje v Sevnici in gradnjo novega podvoza pod železniško progo, ki ga je v letu 2021 naročila Direkcija RS za infrastrukturo. Na podlagi te projektne naloge je SŽ – Projektivno podjetje Ljubljana d. d. pripravilo Izvedbeni načrt za nadgradnjo železniške postaje Sevnica in gradnjo novega podvoza.

Širše območje Železniške postaje Sevnica je starejše ureditve, ki od postavitve objekta postaje in bližnje infrastrukture še ni bila prenovljena. Zato so potrebne celovite posodobitve območja, ki bodo povečale varnost prebivalcev, izboljšale pretočnost prometa in prispevale k večji kakovosti bivanja na tem območju.

Varnejši dostop do peronov

Za izven nivojski dostop do peronov je predvidena izgradnja podhoda pod vsemi postajnimi tiri, ki bo prilagojen tudi za osebe z oviranostmi. Dostop bo urejen tudi z dvigalom. Podhod bo urejen z nadstreški ter ustrezno označen in razsvetljen.

Ureditev okolice železniške postaje

Predvidena je rušitev objektov v neposredni okolici železniške postaje, ki so v lasti Slovenskih železnic, med njimi obeh skladišč, kurilnice in vsa poslopja, ki se nahajajo med postajo in parkiriščem nasproti stavbe Komunale Sevnica (Trupejeva rampa). S tem se bo sprostil prostor za ureditev javnih površin, na katerih so načrtovana dodatna parkirna mesta.

Novi podvoz za izboljšanje pretočnosti in varnosti prometa

V sklopu posodobitve železniške postaje je predvidena ukinitev nivojskega prehoda za avtomobile in pešce, ki prečka lokalno cesto pri trgovini Spar in gradnja novega podvoza. Podvoz bo omogočal prevoznost vozil do skupne višine štirih metrov, kolesarjev, pešcev in oseb z oviranostmi. Na območju industrijske cone bo urejeno obračališče za večja tovorna vozila, s tem pa bo tovorni promet večjih in težjih vozil usmerjan stran od centra novega dela mesta.

Novi postajni objekt 

Prenovljen bo tudi postajni objekt s preureditvijo prostorov Slovenskih železnic, čakalnice in sanitarij, v sklopu katerih so predvidene sanitarije za osebe z oviranostmi in previjalnica.

Opuščanje nivojskih prehodov

Nivojski prehodi so najmanj varna oblika prehajanja čez železniške tire. Zaradi križanja prometa prihaja do zastojev, možnost okvare opozorilnih in zaporničnih sistemov pa zmanjšuje prometno varnost. Za ustrezen dostop do industrijske cone je Občina Sevnica uredila izgradnjo novega nadvoza čez trebanjsko železniško progo, pred kratkim pa je bilo na nov nadvoz navezano tudi novo krožišče, ki je dodatno povečalo pretočnost prometa. 

Obsežen projekt z dolgoročno vizijo

Časovni načrt izvedbe načrtovanih ureditev širšega območja Železniške postaje Sevnica je vezan na dinamiko javno-finančne porabe in na Evropsko kohezijsko politiko 2021–2027 na področju prometa, v sklopu katere potekajo posodobitve na celotni slovenski železniški mreži.

Vrednost projekta po projektantskih ocenah za vse ureditve znaša dobrih 44 milijonov evrov. Po trenutnem terminskem planu Ministrstva za infrastrukturo je pričetek gradnje predviden v letu 2025. 
 

Voda je vrednota


Voda je neprecenljiva, nujna in nenadomestljiva. Poudarek svetovnega dne voda, ki ga vsakoletno obeležujemo na 22. marec, je zato ohranjanje in dostopnost tega vira, brez katerega ni življenja.

V Sloveniji in v sevniški občini dostopamo do čiste pitne vode, neposredno iz naših domačih pip, javnih pitnikov in naravnih zajetij. Ob zavedanju, da čista pitna voda ni neusahljiv vir, lokalna skupnost izvaja številne ukrepe, s katerimi pitno vodo ohranja, s tem pa omogoča udejanjenje temeljne človekove pravice dostopa do pitne vode. 

Projekt Hidravlične izboljšave v občini Sevnica je eden od ključnih občinskih projektov zadnjega obdobja, katerega glavni cilj je bila povezava sistemov za preskrbo z vodo iz levega in desnega brega reke Save. Gradnja povezovalne hrbtenice vodovodnih sistemov se je izvajala na osmih odsekih, pri čemer je bilo zgrajenih 21 kilometrov novih cevovodov. V letošnjem letu se bodo izvajale priključitve posameznih gospodinjstev na novo skupno vodovodno omrežje, kar bo omogočilo opustitev nekaterih manj primernih površinskih vodnih virov. S postopnimi izboljšavami v zadnjih 20 letih je ta posodobitev omogočila povezavo več kot 11 tisoč prebivalcev sevniške občine na enoten vodovodni sistem.

Za ohranjanje vodnih virov je poleg urejenega vodovodnega sistema pomembno tudi urejeno odvajanje odpadnih voda. V projektu Odvajanje in čiščenje odpadne vode v porečju spodnje Save - občina Sevnica je bil poudarek na vzpostavitvi učinkovitega kanalizacijskega sistema. Projekt je obsegal gradnjo kanalov in pripadajočih objektov z namenom povečanja priključenosti prebivalcev mesta Sevnica na skupen kanalizacijski sistem, ki je vezan na centralno čistilno napravo na Logu.

Voda kot element narave predstavlja dragoceno dobrino, hkrati pa ob izrednih razmerah povzroči veliko škode. Ob lanskoletnih poplavah, ki so prizadele večji del Slovenije, kraji na območju spodnjega dela reke Save niso bili soočeni s težavami takšnega obsega. K temu so bistveno pripomogli protipoplavni ukrepi, ki so bili izvedeni v času gradnje hidroelektrarn. Upravljanje z vodotoki je izjemno pomemben ukrep, ki ohranja ravnovesje med izkoriščanjem vodnih virov in ohranjanjem varnih pogojev za življenje ob vodotokih. Za urejanje vodotokov je pristojna Direkcija RS za vode. Občina Sevnica si za ureditve predvsem manjših potokov hudourniške narave prizadeva z aktivno pripravo projektne dokumentacije, s čimer pospešuje ureditve protipoplavnih ukrepov. Na tak način je bil v spodnjem delu že urejen vodotok potoka Sevnična, v letošnjem letu pa se zaključuje še projektiranje protipoplavnih ureditev Sevnične gorvodno proti Poslovni coni INES.

Voda  nosi pomembno vlogo tudi v kmetijstvu. Ob reki Savi na območju krajevne skupnosti Blanca so urejeni namakalni sistemi, ki napajajo ob reki zasajene poljščine in sadno drevje, s tem pa bistveno vplivajo na kakovost letin tudi v obdobjih dlje trajajoče suše. S tem se zagotavlja učinkovita lokalna samooskrba in prehranska varnost.

Voda vpliva na naš vsakdan v zelo velikem obsegu. Kljub temu pogosto pozabljamo na njen pomen in njeno ohranjanje. Ob svetovnem dnevu voda zatorej namenimo pozornost prozorni tekočini, s katero si umijemo roke, okrepčamo žejo, skuhamo topel obrok, operemo svoja oblačila in izvajamo druga vsakodnevna opravila.
 

Nocoj praznujemo šport na prireditvi Športnik leta 2023


Športna zveza Sevnica in Občina Sevnica vabita na osrednjo občinsko športno prireditev Športnik leta 2023, ki bo nocoj, 22. marca, ob 18. uri v Kulturni dvorani Sevnica.

Podeljena bodo priznanja Športne zveze Sevnica za dosežke na področju športa. Slavnostni govornik in osrednji gost bo Damijan Lazar, predsednik Zveze za šport invalidov Slovenije - Slovenskega paralimpijskega komiteja.

Zbrane bosta nagovorila župan Občine Sevnica Srečko Ocvirk in predsednik Športne zveze Sevnica Miran Grubenšek.

Kulturni program bodo sooblikovali Mažorete Društva Trg Sevnica, SMC bend Sevnica in Ema Požun iz Osnovne šole Sava Kladnika Sevnica.

 

Svetovni dan lutk na Gradu Sevnica


Ob svetovnem dnevu lutk, ki ga na sevniškem gradu tradicionalno obeležujejo že 15 let, Zavod Grajsko lutkovno gledališče Sevnica, v soboto, 23. marca, pripravlja pester program. Ob 10. uri bo slovesno odprtje s pozdravnimi nagovori in branjem svečane poslanice UNIMA-e, ob 10.30 bo lutkovna predstava Škratovega lutkovnega gledališča Celje, ob 11. uri bo ustvarjalnica z grajskimi lutkami, ob 11.30 pa bo lutkovna predstava Potujočega cirkusa nerodne Avguštine.

Vstop je prost.

kuvertaNaroči se na e-novice