Encijan že razveseljuje pohodnike in obiskovalce Lovrenca

12. 4. 2024 • Novice Toplejše aprilsko vreme je spodbudilo zgodnje cvetenje encijana na Lovrencu. Rastišče encijana oziroma Clusijevega svišča je izjemno dragocena naravna vrednota in je opredeljeno kot zavarovano območje.

Po odloku Občine Sevnica ima rastišče status naravnega spomenika. Območje je zavarovano z leseno ograjo in trakovi, v lanskem letu pa je Občina Sevnica namestila dodatne opozorilne table, ki obiskovalcem sporočajo, da je območje rastišča na zasebnih zemljiščih. Prehod je dovoljen izključno po stezah, ki so del mreže planinskih poti.

Zaradi nedovoljenega izkopavanja, neupoštevanja omejitev gibanja in teptanja rastlin zaradi množičnega obiska prostovoljci Planinskega društva Lisca Sevnica že vrsto let v času cvetenja rastišče varujejo in obiskovalce opozarjajo na pravilno ravnanje. Njihova predanost tej zaščiteni visokogorski roži je izjemno veliko pripomogla k ohranitvi rastišča, saj v zadnjih letih poročajo o naraščanju števila cvetov.

Občina Sevnica poziva vse, ki si bodo cvetove Clusijevega svišča ogledali v živo, da dosledno spoštujejo vse omejitve in tako pomagajo ohraniti to edinstveno rastišče modrih cvetov na pobočju Lovrenca.

Encijan ali Clusijev svišč©Vinko ŠeškoEncijan ali Clusijev svišč