Odprite okna, odprite duri, nanje trka Sveti Jurij!

24. 4. 2024 • Novice Ljudska pesem je bila v preteklosti pomembna spremljevalka družbenega in družabnega življenja. Z modernizacijo družbe ta oblika prepevanja vse bolj izginja, a svojega pomena še ni popolnoma izgubila.

Za to so zaslužni predani posamezniki, ki ohranjajo tradicijo ljudskih pesmi, skozi udejstvovanje v kulturnih društvih in zborih ter tudi z jurjevanjem. Jurjevo koledovanje, kot ga poznamo v sevniški občini, je koledniška šega, ki se je ohranila v prvotni, nespremenjeni obliki. Od 17. maja 2023 je Jurjevo koledovanje na Sevniškem vpisano v nacionalni register nesnovne kulturne dediščine.

Pobudnika vpisa v register, Ciril Dolinšek in KŠTM Sevnica, sta več kot dve leti poglobljeno sodelovala s koordinatorjem Slovenskega etnografskega muzeja za uspešno izpeljavo vpisa. V tem času je Ciril Dolinšek tudi izdal publikacijo Sveti jurij in jurjevi pevci na Sevniškem ter zgoščenko Jurjeve pesmi na Sevniškem, s katerima je podrobno dokumentiral in tudi ohranil pesmi in melodije, ki se v sevniški občini prepevajo že vrsto generacij. Pri projektu je tesno sodeloval z vsemi jurjevimi pevci oziroma koledniki, ki še ohranjajo tradicijo ljudskih pesmi v naši občini. To so Boštanjski jurji, Jurjevi pevci z Blance, Jurjevi pevci Dolenji Boštanj, Jurjevi pevci iz Dolnjega Brezovega, Jurjevci Drožanjske, Jurjevci iz Brega in Šentjurja na Polju, Florjanski Jurjevci, Jurjevi pevci Jarica, Jurjevi pevci s Konjskega, Jurjevi pevci iz Kompolja, Jurjevci z Loga, Jurjevi pevci z Lukovca, Jurjevi pevci z Okiča,  Jurjevci iz Podvrha in Trnovca, Fantje s Preske, Jurjevci iz Rovišč, Jurji iz Šmarčne, Šentjanški jurjevalci, Jurjevci s Tržišča in Jurjevi pevci z Vrhka pri Tržišču.

Vsako leto okoli goda svetega Jurija 23. aprila fantje in možje pojejo od hiše do hiše. Letos so se Florjanski Jurjevci ustavili tudi pred občinsko stavbo in se tako tudi simbolično poklonili skorajšnji prvi obletnici vpisa v register nesnovne kulturne dediščine. Pevce je v vlogi gospodarja sprejel župan Srečko Ocvirk in jim, kot to narekuje tradicionalna navada ob obisku jurjevih pevcev, za lepo pesem podaril jajca in klobase.

Florjanski Jurjevci pred občinsko stavbo. Foto: Klemen Bec©Klemen BecFlorjanski Jurjevci pred občinsko stavbo. Foto: Klemen Bec